Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Rudé moře

Foto, cs.wikipedia.orgNachází se na rozhraní Arabského poloostrova a Afriky. Zabírá rozlohu asi 450 000 km² a jeho vody se vyznačují vysokou salinitou, což mimo jiné způsobuje fakt, že ho nenapájí žádný sladkovodní přítok ("slanost" se pohybuje okolo 36-38 %).

Patří také k nejteplejším, v letních měsících může mít voda až 30 °C, celoročně pak zhruba okolo 20 °C.

Původ jeho názvu zůstává opředen tajemstvím, teorií existuje hned několik. Nejpravděpodobnější je, že rudou barvu způsobují sinice.

 

     
 

Jak získalo Rudé moře svůj název? Původ jeho pojmenování zůstává trochu opředen tajemstvím, teorií existuje hned několik. Nejpravděpodobnější je, že rudou barvu způsobují sinice. V některých ročních obdobích se může jevit jako rudé či hnědé, je to vlivem organismů s názvem Trichodesmium, tato sinice obývá převážně tropické vody kolem Austrálie. Při přemnožení způsobuje zabarvení moře. Prvním, kdo to popsal, byl James Cook při svých plavbách kolem pobřeží Austrálie.

 
     

 

První informace o moři máme z dob starých Egypťanů, kteří jej začali prozkoumávat. Důležitou obchodní trasou, po které se plavilo hlavně exotické koření, se stalo už ve středověku.

A svou úlohu si udrželo díky Suezskému průplavu dodnes. Slouží rovněž k účelům rekreačním, oblíbili si jej především příznivci potápění, mezi nejvyhledávanější destinace rozhodně patří Egypt.

 

                             Maximální hloubka činí 2 211 m

 

A této aktivitě nahrává i mimořádná čistota moře. Rovněž jeho fauna stojí za pozornost, pod hladinou lze spatřit více než tisícovku různých druhů obratlovců a asi na dvě stovky korálů, korálové útesy jsou bezesporu tou vůbec největší pýchou.

 

Přehled živočichů:

Ryby, rejnoci (trnucha modroskvrnná, manta atlantská), murény (muréna šedá, muréna jávská), ropušnice (ropušnice ďábelská), perutýni (perutýn ohnivý), odranci (odranen pravý, kanic (kanic modroskvtnný, štětitkovec dlouhovlasý, sapínovec fridmanův, netopyrník obecný, soltýn baracuda), pyskounovití (kněžík žlutoocasý, kněžík modrý, kněžík měsíční, pyskoun osmipásý, pyskoun obrovský, pyskoun rozpůlený, ježík obecný), kytovci (delfín skákavý, delfín pruhovaný, plískavice šedá), želvy (kareta obrovská, kareta pravá), houby a žahavci (talířovka ušatá, sasanky, korýši, kreveta drsná, měkkýši), ostnokožci (hvězdice, ježevky, sumýši), žraloci (žralok dlouhoplouvý, žralok bělavý, žralok obrovský, kladivoun velký, žralok rezavý, žralok černoploutvý, žralok lagunový).


 

 


 

Státy, jejichž břehy jsou omývány Rudým mořem:

Egypt, Súdán, Džibutsko, Eritrea, Jemen, Saudská Arábie, Jordánsko, Izrael

 


 

 

Foto, en.wikipedia.org

Mapa - Rudé moře (Red Sea), autor fotky - By Eric Gaba (Sting - fr:Sting) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-3.0-2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

 


 

Významná přímořská turistická střediska:

Hurghada, Šarm aš - Šajch, Nuweiba, Akaba, Taba, Ejlat, El Gouna, Marsa Alam, Dahab, Safaga

  

 

Zdroj: YouTube CC, Jana Studničková  Rudé moře, rok 2017

 

 

Poloha moře, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 
Tipy na levné letenky nejen do této oblasti naleznete zde
 


 

Mohlo by vás zajímat:

Průvodce městem Eilat

Jeden z největších bazénů světa

Letenky k Rudému moři za za 1 160 Kč

Tipy a rady na cestu do Egypta

Rady a tipy na cestu do Izraele

Teplota moří a oceánů

Největší mořské zálivy

Seznam moří

Co navštívit v Egyptě?

Sharm El Sheikh

Hurghada

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.