Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Městská doprava v Edinburghu

Edinburgh je hlavní město Skotska a žije v něm necelý půl milion obyvatel. Je to překrásné a romantické středověké město, které je od roku 1995 zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Podle statistik ho ročně navštíví více než 13 milionů turistů.

 

 

A jakpak to má Edinburgh s dopravní obslužností?

  • Město je rozděleno na dvě části údolím, v němž vedou desítky kolejí železnice, s hlavním nádražím Wawerly Station, které se nachází přímo ve středu města.
  • Z letiště do centra města je doprava zajišťována dvoupatrovými autobusy Airlink 100 a cesta trvá necelou půlhodinu. Intervaly jsou desetiminutové. Jízdenku si můžete zakoupit on-line, anebo rovnou na letišti – jednosměrná jízdenka stojí kolem 4,5 GBP. Tyto autobusy jsou v provozu 24 hodin denně a najdete je na nástupišti D.
  • Dalšími linkami z letiště jsou autobusy Skylink 200, 300 a 400. Jejich provoz trvá od 4.30 hod. do půlnoci.
  • Přepravit se můžete také autobusem běžné MHD – jízda bude trvat něco kolem 60 minut, jízdné je však jen 1,5 GBP.
  • V noci jezdí z letiště ještě navíc autobusová linka N22, kterou se můžete svézt do centra, na vlakové nádraží a do přístavu.

Z letiště až do centra města vede tramvajový spoj, který má 15 zastávek. Intervaly jsou 8 – 12 minut, cena je 5,5 GBP. Dostanete se tak i k autobusovému nádraží - zastávka St. Andrews Square. Konečná stanice je York Place. Provoz tramvaje je od 5.30 hod do 22.45 hod. Před sedmou hodinou ranní jsou intervaly 10 minut, mezi 7.00 – 19.00 hodinou trvají intervaly 7 minut a po 19.00 hodině jsou opět desetiminutové.

Pro dopravu po Edinburghu můžete využívat – kromě tramvaje a taxi - místní autobusy, které jezdí i v noci (nočních linek je 12). Informace o jízdném nebo jízdních řádech a stanicích si můžete přečíst tady.

Autor: Jaroslava Linková

 

Mapa tramvajových a vlakových linek v Edinburku


RaviC, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

 

   
  Mohlo by vás zajímat:
 

Letiště Edinburgh (EDI)

  Jak dlouho trvá let do Edinburghu
 

Hlavní vlakové nádraží Edinburgh

 

Tip na eurovíkend - Edinburgh

  Informace na cestu do Skotska
   

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 05.09.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.