Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tipy     

Romantická plavba po Rýnu

Údolí Rýna a Mosely patří k nejkrásnějším a nejvyhledávanějším německým lokalitám. Řeky pomalu protékají romantickou krajinou s monumentálními kulturními památkami, hrady, zámky a vinicemi. Paluby lodí elegantně plující po Rýnu a Mosele nabízejí pohled na úchvatné scenérie, který se turistům na souši nikdy nenaskytne. 

Cestou po Rýnu

Osmidenní plavba po Rýně a Mosele začíná v Kolíně nad Rýnem, kam se na závěr také vrací, a pokračuje do Koblence, Špýru, Štrasburgu, Mohuče, Bernkastel-Kuesu a Cochemu.

 

 

Město Koblenec ležící na soutoku Rýna s řekou Moselou bylo založeno před 2000 lety Římany. Dominantou je monumentální památník s jezdeckou sochou císaře Viléma I., který je umístěn na soutoku nazvaném „Deutsches Eck“ – Německý roh. Nachází se zde druhá největší pevnost v Evropě zvaná Ehrenbreitstein, která se tyčí 118 m nad hladinou Rýna. Město je vstupem do „Horního údolí středního Rýna“ chráněného světovým dědictvím UNESCO.

 

 

Na stejném břehu řeky Rýna se rozkládá zámek Stolzenfels, který v podobě původního středověkého hradu pocházel z 12. století. V devatenáctém století byl přestavěn na neo-gotický zámek, poté jej nechal korunní princ Fridrich Vilém IV. rekonstruovat a vytvořil zde letní sídlo. Dochovaly se zde původní obranné i obytné věže, pergolové zahrady i terasy.

V malebném údolí středního Porýní, kde se řeka vine v úzkých zákrutech kolem pohoří Hunsrück a Taunus, se tyčí skála Lorelei známá po celém světě. Skála Lorelei vysoká 132 m se pyšní sochou víly Lorelei, která je vytesaná na vrcholu. Víla podle mýtů sedávala na skále a její půvab a nádherný zpěv byly zkázou pro mnoho námořníků plujících kolem. Mýtus byl poprvé literárně zpracován Clemensem Bretanem v románu Godwi roku 1801. Nejznámější ztvárnění však náleží básni Heinricha Heineho z roku 1824.

Hlavní dominantou Špýru je monumentální románský dóm Panny Marie a sv. Štěpána, kde se roku 1310 oženil král Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou.

Nejjižnějším bodem plavby je malebný Štrasburk, v němž se mísí vlivy francouzské a německé kultury. Katedrála Notre-Dame ve Štrasburku s fasádou z růžového pískovce skrývá pověstný orloj. Po návštěvě Štrasburku se loď začne po Rýnu vracet směrem k ústí Mosely. Předtím ale ještě jednou zastaví v historické Mohuči, která proslula mimo jiné díky Johannu Guttenbergovi, který zde vynalezl knihtisk.

 

Podél řeky Mosely

Z Mohuče dopluje loď zpět do Koblence, kde se Rýn stéká s Moselou. Odtud se vydá po Mosele na jih na svou první zastávku v Bernkastel-Kuesu, který je považován za „mezinárodní město vinné révy a vína“. Jeho historie je spjata s vínem již více než 2000 let a oceňují ji tisíce návštěvníků každý rok. Ti si zde vychutnávají především degustace spojené s návštěvou vinného sklípku u místního vinaře. Od května do října se také konají panoramatické vyjížďky a procházky po vinicích. Vinařská oblast Mosely je nejsevernější klimatickou hranicí pro pěstování vinné révy. Díky oslnivé a úspěšné historii je nazývána ‚královstvím ryzlinku rýnského‘. První zmínky o ryzlinku pocházejí z roku 1435, kdy hrabě z Katzenelnbogenu zakoupil od místního vinaře šest sudů vína vyrobeného z odrůdy riesslingen. Ta se o více než sto let později, v roce 1552, objevuje v latinském herbáři Hieronyma Bocka pod názvem Riesling. Dnes se ryzlink nejčastěji popíjí brzy po sklizni. Mladý ryzlink je lehce ovocný a aromatický, chutí připomíná jablka, grapefruity, broskve, med a květ růže. Díky vyššímu obsahu kyselin je navíc velmi osvěžující.

Další zastávkou v nejromantičtější části údolí Mosely je město Kochem. Město obklopují staré hradby s přilehlou strážnicí z roku 1332, opevněná věž a Balduinova brána. V centru je k vidění krásná barokní radnice postavená roku 1739, malebné tržiště s Martinovou fontánou a staré štítové domy ve strmých úzkých uličkách.

Nad Kochemem se majestátně tyčí hrad Reichsburg ve výšce 100 m nad řekou Moselou. Byl postaven na začátku 11. století a držen jako císařský majetek spolu s padesáti okolními vesnicemi. Roku 1419 se hradními pány stali místní úředníci. V roce 1688 byl hrad zničen a vypálen vojsky krále Ludvíka XIV. Zůstal v troskách až do roku 1868, kdy jej získal berlínský podnikatel Louis Ravené a nechal přestavět v neogotickém slohu. Od roku 1978 je hrad ve vlastnictví města Kochem.

Z Kochemu se loď klidným tempem vrací nejprve po Mosele a poté po Rýnu až do Kolína, kam dopluje v brzkých ranních hodinách.

 

Na palubě

Výletní lodě typu 4  ⃰ pro vícedenní říční plavby na Rýnu mají k dispozici je kolem 99 kajut s kapacitou 202 pasažérů. Pokoje jsou většinou dvoulůžkové, některé s možností přistýlky. Na lodi se většinou nachází fitness a wellness centrum, bar, restaurace a kavárny. Stravování – plná penze je formou bufetu. Lodě zastavují v turisticky atraktivních v městech jako např. Mohuč, Štrasburk nebo Špýr, kde mají pasažéři dostatek času na prohlídku zajímavostí na „souši“.

Tipy:

  • Jednodenní plavby: Pro ty, kdo nechtějí trávit na lodi celou dovolenou, jsou řešením kratší výlety. Hodinové plavby po Rýnu v Kolíně startují denně v 10:30 12:00 14:00 15:30 17:00 či 18:30. Lístek pro dospělého stojí 9,20 EUR, pro dítě 6 EUR, rodinná vstupenka pro dva dospělé a dvě děti do 16ti let vyjde na 25 EUR. Více na http://www.cologne-tourism.com; celodenní plavby např. http://www.k-d.de

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.08.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!