Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vše, co byste měli vědět o Azovském moři

Azovské moře tvoří součást Černého moře. Obě pak propojuje Kerčský průliv. Jeho rozloha činí 39 000 km². Název získalo podle starobylého města jménem Azov poblíž ústí řeky Don.

 

 

Přírodní poměry a co na nich je a není zajímavého

Unikátní je tato vodní plocha svou hloubkou, která dosahuje ve svém maximu pouze 14 metrů. Díky tomu se jedná o nejmělčí světové moře. Z tohoto důvodu také v průběhu zimy moře v určitých obdobích zamrzá. Charakteristická je pro něj rovněž nízká salinita (slanost) dosahující cca 11 ‰, přičemž průměrné hodnoty se pohybují okolo 36 ‰.

Moře sice obklopují písečné pláže, nicméně množství rekreačních středisek je zde poměrně malé. Mohou za to v první řadě ne zcela příznivé klimatické podmínky, počasí panuje povětšinou poměrně větrné. Díky tomu je ovšem místní příroda rovněž nedotčená zájmem člověka.

Samotná voda není ke koupání příliš vhodná, a to především vlivem nízké hloubky moře. Ta způsobuje výskyt velkého množství řas.

 

 

        Mapa moře, zdroj - openstreetmap.org, anglický název - Sea of Azov

 

Co Azovské moře nabízí

Na pobřeží moře rovněž vzniklo několik významných přístavů a lemují jej i četné rybářské osady. Hlavně jeho západní část se vyznačuje značnou členitostí. Mezi nevýznamnější přítoky patří Don a Kubáň.

Moře stejně tak slouží coby zdroj ryb. Klíčovým artiklem pro rybolov jsou zejména jeseterovité ryby. Druhová rozmanitost je však značná a nalezneme tady více než 75 druhů ryb. Oblíbená je tato destinace tak i pro vyznavače rybolovu sportovního.

 

Státy, jejichž břehy jsou tímto mořem omývány: Rusko, Ukrajina.

 

Ledoborec Captan Demidov v Azovském moři

 

 

 

 

 

     
 

                             Čtěte také: Seznam moří

 
     

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.10.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.