Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Andros, ostrov Apollonova vnuka

V mytologii byl Andros vnukem boha Apollona a generálem krétského krále, který mu tento ostrov, druhý největší  ze souostroví Kyklady Egejském moři a dvanáctý mezi všemi  řeckými ostrovy, věnoval.

Tato skutečnost úzce souvisí s krétskou nadvládou v helenistickém období, které podléhaly i ostatní ostrovy v Egejském moři.

 


Geografie ostrova

Ostrov má protáhlý tvar a od severozápadu k jihovýchodu měří 39, 8 km. Největší šíře, kterou dosahuje ve svém středu, měří 16,7 km. Pokud bychom chtěli ostrov objet kolem jeho obvodu, pak by nás čekala cesta měřící 177 km. Reliéf ostrova je hornatý. V centrální části ční do výše téměř jednoho kilometru nejvyšší vrchol Petalo. Správním centrem Androsu je Andros, městečko čítající kolem tisícovky stálých obyvatel.

 

        Mapa

 

Historické souvislosti

Díky své poloze, byl Andros vždy důležitým strategickým místem.  Historie na něm zanechala své četné stopy. Můžeme zde nalézt například neolitické památky, které se datují do období 4. až 3. tisíciletí př. n. l. Nedávné vykopávky na mysu Strofia odhalily prehistorickou osadu s četnými skalními malbami.  Jižněji byla objevena Zagora, osada, který spadá do období 900-700 l. př. n. l. Na památky z doby bronzové pak můžeme narazit u městečka Plaka a Ypsili.

V raném středověku se Andros stává známým díky svým výrobkům z hedvábí a námořní dopravě. V 11. a 12. století se období prosperity příznivě podepsalo na vzniku mnoha sakrálních staveb. Vznikaly kostely  a kláštery např. Zoodochos Pigi, Agios Nikolaos a Panachrantou. Ani Androsu se posléze nevyhnula  osmanská nadvládá, která vyvolala v r. 1821 revoluční odpor.

Druhá světová válka zdecimovala počty obyvatel ostrova a také téměř zničila lodní dopravu. Další yylidňování pak způsobila emigrační vlna v 50. letech min. století. V posledních 2- 3 desetiletích se situace opět zvrátila příznivým směrem a to především díky turistickému ruchu.

 

Hotely v městě Andros

 

Joy's House

Cena na noc pro dva - 1 040 Kč
 

Pighi Sariza

Cena na noc pro dva - 1 580 Kč
 

Vassiliki Studios

Cena na noc pro dva - 1 599 Kč
 

BluEnigma B&B

Cena na noc pro tři -   2 295 Kč

 

Kam se vydat za památkami?

Díky četným pozůstatkům z různých historických období,  nás na Androsu čekají zajímavé objevy:

Zřícenina benátského hradu

Nedaleko samotného od cípu malého poloostrůvku, na kterém se nachází hlavní město ostrova Andros, se na skalisku vypínají ruiny starého benátského hradu. Především díky zvláštnímu mostu, který spojuje pevninu se skalnatým ostrůvkem, patří k nejnavštěvovanějším atrakcím Androsu.

Paleopolis

Je názvem původního antického města ostrova Andros, které v době svého vzniku ovlivňovalo celý region přilehlých ostrovů. V místním archeologickém muzeu je možno spatřit antické sochy, keramiku a další významné památky.

Pano Kastro

20 km od hlavního města se nachází hradní komplex ze 13. století. Sloužil jak štít před nájezdy útočníků  a jeho alternativní název Hrad staré paní, odkazuje k pověsti o ženě, která nájezdníkům hrad otevřela, aby nakonec sama skončila svůj život skokem střemhlav z nedaleké skály.

 

 

Moře a pláže

Andros nabízí kvalitní pláže, které uspokojí rozmanité požadavky klientů cestovních kanceláří. K dispozici jsou jak plně organizované, snadno přístupné pláže pro rodiny s dětmi, tak i pláže pro samotáře a romantiky. Zajímavá je i odlišná teplota vody na různých místech. Na některých plážích se můžeme koupelí zchladit, jinde je zase voda mnohem teplejší.  Pláží, které stojí za zmínku je na ostrově uváděno 28.

Na západní straně ostrova se nacházejí pláže písečné, které se vyznačují snadnou dostupností, Jsou vždy vybaveny lehátky a plážovými bary.

Na východě Androsu najdeme možná ty nejlepší pláže, jakkoliv jsou vystaveny silnému severovýchodnímu větru. Pokud překonáme trochu nepohodlí, pak nám bude odměnou možnost zaplavat si v jedinečně krásné vodě.

 

 

 

 

  Čtěte také:  
  Seznam letišť v Řecku  

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.