Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Basilej: Kulturní centrum Švýcarska

en.wikipedia.orgPokud vás lákají historické památky a krásná příroda, potom je  Švýcarsko jedna ze zemí, které musíte navštívit. Země, která se může chlubit nádhernou alpskou přírodou, je oblíbenou destinací turistů a kromě hor, jezer, řek a dalších přírodních krás zde najdete také kouzelná městečka plná uměleckých skvostů.

 

Jedno z takových měst je i Basilej (mezinárodně Basel). Je to nejen švýcarské, ale také celoevropské město kultury, které leží na pomezí tří států – kromě Švýcarska také Německa a Francie. Vzhledem k této poloze, je to významná dopravní křižovatka, nachází se zde mezinárodní letiště a největší říční přístav ve Švýcarsku.

 

en.wikipedia.org

Norbert Aepli, Switzerland [CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], Wikimedia CommonsCo nabízí turistům?

Toto okouzlující město, jedno z největších v celé zemi, je rozděleno řekou Rýn na dvě části, které spojuje celkem 6 mostů, jedním z nich je most Mittlere Rheinbrücke, tento most je znám jako první přechod přes řeku Rýn v Basileji.

Nedaleko soutoku Rýna s řekou Birs se rozkládá historické centrum města. Při prohlídce historické části města nelze přehlédnout monumentální gotickou katedrálu Münster z 11. století. Tento chrám z tmavě červeného pískovce s barevně vzorovanou střechou je 65 metrů vysoký a jeho dvě věže jsou zdobeny gotickými věžičkami. Uvnitř naleznete barevné vitráže z 19. století a zejména mramorovou hrobku Erasma Rotterdamského z 16. století.

Za další symbol Basileje je považována gotická brána Spalentor ze 14. století, která byla dříve součástí městského opevnění a dnes je to jedna z nejvíce dochovaných staveb ve městě. Bránu zdobí tři sošky – Madonna se dvěma proroky. Kromě této vstupní brány se z ochranné zdi dochovala ještě brána St. Johhans a St. Albantor.

Velmi populární turistická atrakce je originální fontána Fasnachts-Brunnen, kterou krášlí několik pohyblivých soch, které stříkají vodu a vržou. Sochy byly vytvořeny umělcem Jeanem Tinguelim, životu a tvorbě tohoto umělce se věnuje nedaleké muzeum. Vyjma této unikátní fontány je po celém městě také spousta zelených fontánek s pohádkovou postavou baziliška, jelikož město svůj název s touto mýtickou postavou ztotožnilo. Symbol tohoto města najdete například hned před hlavním nádražím.

Hlavním náměstím je Markplatz, kde se konají od pondělí do soboty zeleninové a květinové trhy. Náměstí dominuje jedna z nejkrásnějších budov města, radnice Balser Rathaus se sytě rudou fasádou, astronomickými hodinami a barevnými sgrafity z 16. století.

Basilej je rovněž město vzdělanosti, nachází se zde nejstarší švýcarská univerzita, kterou založil papež Pius II. Na půdě univerzity přednášel slavný humanista Erasmus Rotterdamský, lékař Paracelsus a filozof Nietzsche.

Najdete zde největší počet muzeí v celé zemi, je jich tu přes čtyřicet! Navštivte muzea moderního umění, historie, filmu, hudby, kultury, antiky (Antikenmuseum), papíru (Basel Paper Mill), Švýcarské muzeum architektury či Národopisné muzeum. Jedno z nejvýznamnějších muzeí je Basilejské muzeum umění (Art Basel Museum). Za návštěvu také stojí Přírodovědné muzeum, Kunstmuseum nebo historické muzeum na náměstí Barfüsserplatz, které dříve sloužilo jako františkánský kostel, dřívější součást městského opevnění.

Při rodinných výletech si také můžete naplánovat cestu do největší švýcarské zoologické zahrady nebo univerzitní botanické zahrady. Vyplatí se také jet do Riehenu, což je předměstí Basileje, tato část města se pyšní mnoha parky a zahradami a zejména unikátní galerií moderního umění (Beyeler Foundation), zdejší sbírka čítá na 250 děl známých umělců – Picassa, Warhola, van Gogha, Moneta a dalších.

 

Trasa jízdy autem z Prahy do Basileje. Vzdálenost: 714 km. Čas: 7:00.

Basilej

  Zdroj: openstreetmap.org


Jaké události město pořádá?

Veletrh současného umění - Art Basel, který se koná v červnu, se řadí mezi významné události v celé Evropě. Každoročně se také koná karneval Basler Fasnacht, který zde má tradici již od 16. století, během karnevalu se město naplní tancem, hudbou, jídlem a průvody masek.

A každý rok na jaře se koná Baselworld – největší světová přehlídka šperků a hodinek, které se účastní světové značky, jako jsou Rolex, Chanel nebo Dolce & Gabbana.

Každopádně, pokud vás zajímá gastronomie, zajděte do hostince Drei Könige Am Rhein, založeným v roce 1026, což z něj činí nejstarší zájezdní hostinec v Evropě.

 

  Ubytování

Basilej ubytování

 

Jak se do Basileje dopravit?

Do Basileje se nejlépe dostanete letecky, společnost Swiss Air nabízí jak ekonomickou, business tak i první třídu, nebo můžete využít nízko-nákladové společnosti Easy Jet. Z letiště se poté dostanete do centra autobusem za 20 minut.


Nejbližší aeroport:  Letiště Basel-Mulhouse-Freiburg

Kód: BSL

Web: www.euroairport.com

Přílety a odlety

Adresa:

Aéroport de Bâle-Mulhouse
BP 60120
F-68304 Saint-Louis Cedex


Mapa  Basilej

    Trasa letu z Prahy, přehled na Kiwi.com

 

Easyjet

Společnost Easyjet nabízí přímé spoje do Basileje z Prahy, doba letu: 1h 25m, cena zpátečních letenek v rozmezí od 1 400 - 2 500 Kč


Další variantou dopravy z ČR však budou pravidelné autobusové spoje, které u nás zajišťuje několik společností. Např. dopravce Flixbus provozuje linku na trase Praha (Florenc) - Basilej, odjezdy 2x denně, cena jednosměrné jízdenky (s přestupem) začíná na 858 Kč

Flixbus

 

Autor: Markéta Hošková

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Letiště Basilej (BSL)

Easyjet: Praha - Basilej za 1 303 Kč

Letecky Basilej z Prahy za 1 238 Kč

Autobusem Regiojet do celé Evropy za 299 Kč

Na kole po švýcarské Juře: jako na Divokém západě

Hlavní vlakové nádraží v Basileji

Veřejná doprava (MHD) v Basileji

Jak dlouho trvá let do Basileje

 

 

 

 

 

 

  

Vložil/a: Daniel Česák 28.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.