Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Bretaň - země menhirů, kulinářských pochoutek a vína

Jestliže jste vždy toužili po cestě do Irska, ale máte problém s přepravou přes moře či vzduchem, nebo je to zkrátka na vás příliš daleko, pojeďte do Bretaně, které se říká francouzské Irsko pro svou čistotu a absenci průmyslových podniků. Najdeme tu navíc nespočet menhirů podobných slavnému anglickému Stonehenge.

 

 

Přírodní podmínky

Příroda je v Bretani velmi rozmanitá. Než si zvyknete na klopýtání po skalách na břehu moře, už se boříte do písku na plážích. Sotva oči přivyknou na zeleň podél prošlapaných cestiček, musí se přizpůsobit pohledu na útesy s majáky.

A jestliže zamíříte do vnitrozemí, počítejte s věčným polykáním či zíváním kvůli vyrovnání tlaku v uších, protože je to tam věčný přechod mezi horami a zalesněnými údolíčky. Rašeliniště, bažiny a vřesoviště nejsou žádnou výjimkou, ale dá se tu svézt i po vodě, pokud raději dáváte přednost plavidlu na vlastnoruční pohon.

 

 

Kultura

Původní bretaňské obyvatelstvo byli Britové, ovšem nová vlast jejich rodnému jazyku nepřála, a tak se zde dlouhá, předlouhá léta mluví výhradně francouzsky. Tedy oficiálně. Lidé jsou zde velmi houževnatí a svou rodnou řeč i původní britské zvyky i řemesla udržují při životě "domácky". Právě proto můžete toto všechno obdivovat dnes i vy, když se do tohoto kraje vypravíte.

Kulturní dědictví tu stále žije jak nehmotné, v podobě tradic a zvyklostí, ale i hmotné, jako jsou architektonické památky či klasické výrobky pro Bretaň typických řemesel, jako je háčkování, řezbářství, kožedělství, ale i výroba tkanin, keramiky nebo porcelánu. A když už mluvíme o výrobcích, nesmíme rozhodně opomenout ani tradiční slané máslo či pohankové palačinky se šunkou, vejcem nebo sýrem. Pro mlsné jazýčky, jež prahnou raději po sladkém se najde i tato varianta.

 

Zámek St. Michel

 

Vlakem raději než autem

Časově se vám rozhodně vyplatí více vlak než auto. Celosvětově proslulá souprava TGV je v tomto ohledu naprosto spolehlivá. Jen správně nastoupit je docela věda...

Můžete využít klasickou trasu Paříž-Rennes-Brest, ale pozor, zrada! V určitém místě se totiž vlak rozpojí a každá část si dál jede svou vlastní cestou. Už při nastupování si tedy musíte vybrat ten správný úsek, kterým chcete dojet do cíle.

 

 

K zorientování by měla pomoct informační tabule, kde jsou jednotlivé úseky vyznačeny. Měli byste si ovšem na její prostudování vyhradit dostatek času a nepodceňovat to. Vlak je velice dlouhý a nebude na nástupišti stát věčně. A už vůbec nebude čekat na vás.

 

 

    Mapa: openstreetmap.org

 

 

 

Praktické rady

  1. Jak už je výše zmíněno, je to tu samý kopec a údolí. Pamatujte na to, jestliže plánujete v Bretani cyklovýlety.
  2. V některých místech je voda velmi nebezpečná, proto nikdy neignorujte zákaz plavání. I zdatní plavci zde mohou přijít o život.
  3. Počasí se zde mění, jak se mu chce. Nezapomeňte na více variant oblečení od plavek po dlouhý rukáv i nohavice. A nosit v batůžku pláštěnku také není k zahození.

 

 

 
Nejvyužívanější letiště v této oblasti

 

 

 

Podobné články:

Lorient - Ponorková velmoc v srdci Bretaně

Letiště Brest Bretagne (BES)

Přehled francouzských měst

Doba letu do Bretaně

Města v Bretani

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.