Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Do Ravenny za obdivuhodnými mozaikami

Ravenna je půvabné historické městečko zapsané na seznamu UNESCO. Jeho hlavním lákadlem pro turisty jsou zachovalé křesťanské mozaiky v památečních stavbách. Zejména Češi se sem mohou vypravit i kvůli svému předkovi - Marobudovi, jenž je prvním historicky doloženým králem na českém území.

 

 

Marobud byl v Ravenně vězněn

Pokud míříte na sever Jadranu - do Ravenny (ať už letíte, jedete  autem nebo  autobusem), cestu si můžete zkrátit třeba tím, že si zjistíte něco o Marobudovi, jenž je s městem úzce spojovaný. Kdo to byl? Byl to markomanský král, také první historicky doložený panovník , který vládl na českém území. Byl to schopný vůdce a jeho říše prosperovala. Někdy roku 18 n. l. však vypuklo povstání a Marobud byl svržen svým úhlavním nepřítelem Arminiem. V Ravenně pak žil ve vyhnanství a tam i zemřel.

 

    Mapa - openstreetmap.org

 

 

1500 let staré mozaiky jsou stále v obdivuhodném stavu

Příběh Marobuda je jistě smutný, pokud však Ravenna byla v té době alespoň z poloviny tak krásná jako je dnes, neměl se tam Marobud tak špatně. Obdivovat mohl nádherné mozaiky, které zdobily vnitřní stěny chrámů a kostelů. A tenkrát to měl jistě zadarmo.

To dnešní turista se stejným zájmem si musí v Ravenně zakoupit vstupenku za cca 10 euro, čímž získá vstup do všech hlavním kostelů. Celá prohlídka netrvá více jak 3 hodiny, a proto ji mohou vydržet i děti, kterým za to, že budou hodné můžete slíbit nějaké to občerstvení v centru města. Dříve, než se blíže podíváme na konkrétní stavby je nutno dodat, že mozaiková výzdoba v Ravenně vznikala od 5. - 7. století.

 

    Hotely v této lokalitě

 

 

Čeká vás celkem 8 zastavení

Pokud se zde rozhodnete prohlédnout si všechny stavby, které stojí za vidění, čeká vás celkem 8 zastavení. 7 hlavních budov najdete přímo ve městě a jedna na vás čeká kousek za ním. Tak co je v Ravenně k vidění?

  • BAZILIKA SANT APOLLINARE IN CLASSE - právě tato stavba se nachází asi 5 km jižně za městem. Kromě barevné mozaiky k vidění nabízí i antické sarkofágy a mramorové sloupy.
  • MAUZOLEUM THEODORICHA - je to bílá kamenná věž, v níž byl pohřben císař Theodorich.
  • ORATOŘ SV. ONDŘEJE
  • BAZILIKA SANT APOLLINARE NUOVO - je nejstarší památkou v Ravenně.
  • BAPTISTÉRIUM ARIÁNSKÝCH - zde se dostanete zdarma, tato budova kdysi sloužila pro křest.
  • BAPTISTÉRIUM NEONOVO (BAPTISTÉRIUM ORTODOXNÍCH)
  • BAZILIKA SAN VITALE - je nejznámější stavbou v Ravenně, svou krásou dokonce inspirovala Karla Velikého ke stavbě palácové kaple v Německu.
  • MAUZOLEUM GALLY PLACIDIE

Na první dojem podobné stavby vám nabídnou pokaždé něco trošku jiného. Krásu si neužijete jen uvnitř budov, nýbrž i v jejich okolí. Půvabná panoramata, udržované parčíky a vůbec krásy okolní přírody jsou ideální pro nějaký ten piknik. 

 

 

Ravenna nabízí i moře a pláže

V chrámech a kostelech si turista chladu a stínu užije dost, a proto se ani nedivíme, pokud poté bude chtít zamířit na pláž. Naštěstí z hlavního historického centra to není na pláž daleko. Svézt se tam dokonce můžete městskou hromadnou dopravou, která ve městě jezdí pravidelně.

Ravenna je svědectvím o tom, že ne všechny dovolené se musí nést ve stylu moře a koupání. Budete mít zde možnost zažít něco maličko odlišného - historii a umění.

Autor: Andrea Nováková

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Průvodce - Lido di Spina

Sluneční riviera Rimini

Capo Vaticano (Itálie)

 

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 22.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.