Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Funchal – fenyklové město v srdci Madeiry

Proč je  portugalský Funchal fenyklové město? Protože právě tato aromatická rostlina doslova zaplavovala celé město. Ostatně i samotný název pochází z portugalského funcho – fenykl.

 

 

Bohatství a cukr ve Funchalu

Původní osada Funchal byla založena roku 1421. Díky výhodné poloze, přístavu a úrodné půdě se postupně stala hlavním městem ostrova Madeira. Madeiru představili světu portugalští námořníci  João Gonçalves Zarco, Tristão Vaz Teixeira a Bartolomeu Perestrelo. Koncem 15. století měla osada již 5000 obyvatel. O pár let později bylo ve městě založeno biskupství a v druhé polovině 15. století významně vzrostla produkce cukru. Funchal se tak postupně stával bohatým městem.

 

 

    Mapa - openstreetmap.org

 

 

Bohatství a velká úroda cukrové třtiny, vína a dalších plodin přitahovalo četné nepřátele. Především piráty. Z bezpečnostních důvodů tak byly vystavěny kolem ostrova čtyři mohutné pevnosti. První z nich byla Forte de Ilhéu.

Po uzavření obchodních vztahů s Anglií v 17. století došlo k hromadnému přesidlování anglických obchodníků na ostrov Madeira. Kulturní obohacení z druhé strany oceánu mělo velký vliv na ekonomiku, životní styl i architekturu Funchalu.

V 19. století se na Madeiru vydávaly davy lidí nemocných tuberkulózou. Mezi nejvýznamnější pacienty patřila i Alžběta Bavorská – známá jako rakouská císařovna Sissi. Sissi má dnes dokonce pomník nedaleko funchalského kasina.

 

 

 
Mohlo by vás zajímat: Letiště Funchal
 

 

 

Ve Funchalu pobývalo větší množství slavných osobností. Např. rakouský císař a český král Karel I., britský ministerský předseda Winston Churchill či úspěšný fotbalista Christiano Ronaldo. Poslední jmenovaný se na Funchalu dokonce narodil.

 

 

  Tip na hotel:  Residencial Colombo Cena na noc pro dva - 756 Kč
  Tip na hotel:  Hotel Catedral Cena na noc pro dva - 1 420 Kč

 

 

Co navštívit na Funchalu

Funchal je bohatý také na pamětihodnosti. Za návštěvu stojí např. katedrála Sé (plným jménem Sé Catedral de Nossa Senhora da Assunç~ao). Pozdně gotická katedrála ze 16. století je jedna ze staveb, která je zubem času téměř nedotčena. Najdete ji na Avenida Arriaga. Hlavním architektem katedrály byl Gil Enes a popud k výstavbě dal král Manuel I.

 

 

Po prohlídce katedrály můžete pokračovat návštěvou muzea sakrálního umění - Museu de Arte Sacra, které sídlí v bývalém biskupském paláci. V muzeu můžete obdivovat obrazy, sochy, vyšívaná roucha a iluminované zpěvníky, které vytvořili madeirští kupci pro místní kostely.

Convento de Santa Clara je další památkou, kterou byste neměli opomenout. Klášter byl postaven v letech 1492 až 1497. V katedrále stojí za pozornost stříbrná modlitebna a překrásná výzdoba na stěnách.

 

 

Funchal dnes žije především turistickým ruchem. Z průmyslových odvětví se ve městě daří hlavně cukrovarnictví, lihovarnictví, vinařství a potravinářství.

Vzdělání místní obyvatelé získávají na Universidade da Madeira, na které studuje více než 3000 studentů. Nabídka studijních oborů je opět velice široká – od matematiky, fyziky, chemie až po biologii, ekonomii, medicínu, psychologii, umění a design apod.

Autor: Hanka B.

 

     
                                  Předpověď počasí - Funchal  
     

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Věčně jarní ostrov - Madeira

Funchal z Německa za 2 148 Kč

Doba letu do Portugalska

Letiště Madeira (FNC)

 


Letiště Funchal

Zdroj videa: YouTube CC, aeroclips, Funchal airport

 

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.