Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Funchal – fenyklové město v srdci Madeiry

Proč je  portugalský Funchal fenyklové město? Protože právě tato aromatická rostlina doslova zaplavovala celé město. Ostatně i samotný název pochází z portugalského funcho – fenykl.

 

 

Bohatství a cukr ve Funchalu

Původní osada Funchal byla založena roku 1421. Díky výhodné poloze, přístavu a úrodné půdě se postupně stala hlavním městem ostrova Madeira. Madeiru představili světu portugalští námořníci  João Gonçalves Zarco, Tristão Vaz Teixeira a Bartolomeu Perestrelo. Koncem 15. století měla osada již 5000 obyvatel. O pár let později bylo ve městě založeno biskupství a v druhé polovině 15. století významně vzrostla produkce cukru. Funchal se tak postupně stával bohatým městem.

 

 

    Mapa - openstreetmap.org

 

 

Bohatství a velká úroda cukrové třtiny, vína a dalších plodin přitahovalo četné nepřátele. Především piráty. Z bezpečnostních důvodů tak byly vystavěny kolem ostrova čtyři mohutné pevnosti. První z nich byla Forte de Ilhéu.

Po uzavření obchodních vztahů s Anglií v 17. století došlo k hromadnému přesidlování anglických obchodníků na ostrov Madeira. Kulturní obohacení z druhé strany oceánu mělo velký vliv na ekonomiku, životní styl i architekturu Funchalu.

V 19. století se na Madeiru vydávaly davy lidí nemocných tuberkulózou. Mezi nejvýznamnější pacienty patřila i Alžběta Bavorská – známá jako rakouská císařovna Sissi. Sissi má dnes dokonce pomník nedaleko funchalského kasina.

 

 

 
Mohlo by vás zajímat: Letiště Funchal
 

 

 

Ve Funchalu pobývalo větší množství slavných osobností. Např. rakouský císař a český král Karel I., britský ministerský předseda Winston Churchill či úspěšný fotbalista Christiano Ronaldo. Poslední jmenovaný se na Funchalu dokonce narodil.

 

 

  Tip na hotel:  Residencial Colombo Cena na noc pro dva - 756 Kč
  Tip na hotel:  Hotel Catedral Cena na noc pro dva - 1 420 Kč

 

 

Co navštívit na Funchalu

Funchal je bohatý také na pamětihodnosti. Za návštěvu stojí např. katedrála Sé (plným jménem Sé Catedral de Nossa Senhora da Assunç~ao). Pozdně gotická katedrála ze 16. století je jedna ze staveb, která je zubem času téměř nedotčena. Najdete ji na Avenida Arriaga. Hlavním architektem katedrály byl Gil Enes a popud k výstavbě dal král Manuel I.

 

 

Po prohlídce katedrály můžete pokračovat návštěvou muzea sakrálního umění - Museu de Arte Sacra, které sídlí v bývalém biskupském paláci. V muzeu můžete obdivovat obrazy, sochy, vyšívaná roucha a iluminované zpěvníky, které vytvořili madeirští kupci pro místní kostely.

Convento de Santa Clara je další památkou, kterou byste neměli opomenout. Klášter byl postaven v letech 1492 až 1497. V katedrále stojí za pozornost stříbrná modlitebna a překrásná výzdoba na stěnách.

 

 

Funchal dnes žije především turistickým ruchem. Z průmyslových odvětví se ve městě daří hlavně cukrovarnictví, lihovarnictví, vinařství a potravinářství.

Vzdělání místní obyvatelé získávají na Universidade da Madeira, na které studuje více než 3000 studentů. Nabídka studijních oborů je opět velice široká – od matematiky, fyziky, chemie až po biologii, ekonomii, medicínu, psychologii, umění a design apod.

Autor: Hanka B.

 

     
                                  Předpověď počasí - Funchal  
     

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Věčně jarní ostrov - Madeira

Funchal z Německa za 2 148 Kč

Letiště Madeira (FNC)

 


Letiště Funchal

Zdroj videa: YouTube CC, aeroclips, Funchal airport

 

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!