Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vše, co byste měli vědět o Gibraltaru

Gibraltar, en.wikipedia.orgToto území malé rozlohou, ale velké významem, se nachází na jihu Pyrenejského poloostrova. Je důležité zejména pro svou strategickou polohu, která umožňuje kontrolovat Gibraltarský průliv. Tato mořská úžina je spojnicí mezi Evropou a Afrikou, čili mezi Atlantikem a Středozemním mořem.

Často se tomuto bizarnímu místu také přezdívá „The Rock“ - skála. Název Gibraltar vznikl z původního arabského Džabal at-Tárik – Tárikova hora.

 

 

Historie
Skála byla obývána již v době kamenné a zajímavostí je, že právě zde byla v r. 1848 objevena první lebka Neandrtálského člověka ještě před slavným objevem německém Neandertalu. Po staletí se tu střídaly různé národy.
I když Gibraltar leží na španělském území, je dodnes zámořským územím Spojeného království. Španělsko bylo nuceno postoupit Gibraltar Velké Británii v roce 1713 na základě Utrechtské smlouvy, která ukončila válku o španělské dědictví.

V roce 1830 se toto území stalo formálně britskou kolonií. Zajímavostí je, že se v dalších letech již několikrát konalo referendum o znovupřipojení „Skály“ ke Španělsku, což však vždy většina zdejšího obyvatelstva odmítla.

 

Gibraltar

By Port of Gibraltar (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

Zdroj: You Tube, Marty Strong, Creative Commons, Gibraltar

 

Geografie
Opice, en.wikipedia.orgRozloha Gibraltaru je 6,5 km², hranice se  Španělskem je dlouhá 1,2 km a dalších 12 km tvoří pobřeží. Skála má v nejvyšším bodě výšku 426 m. Prostor poloostrova je natolik omezený, že jediná pevninská silnice sem vedoucí se kříží s mezinárodním letištěm. Je to světový unikát, neboť tato křižovatka je řízena běžnými semafory. Žije zde poměrně hodně obyvatel, kteří sdílejí život s drzými opicemi, které se již staly symbolem Gibraltaru. Život je zde komplikován absencí zdroje pitné vody, takže jediným zdrojem je voda dešťová a reverzní osmóza.Zajímavosti
Úchvatný výhled na průliv, na město Algeciras a na Africký kontinent se naskýtá z Herkulových sloupů. Ve výšce 300 m n.m. se nachází také jeskyně St.Michael's cave. Díky výborné akustice se v ní konají koncerty. Na vrchol skály se můžete dostat také lanovkou, která má dolní stanici u botanické zahrady a vzdálenost 670 m urazí za 6 minut.
Autobusovou linkou č. 9 se můžete dostat k majáku Europa point na jižním cípu poloostrova. Poblíž majáku je vojenská pevnost, kde stojí za pozornost obří dělo nazývané „100 Ton Gun“.


Nejbližší aeroport: Mezinárodní letiště Gibraltar

Web: http://www.gibraltarairport.gi

Kód: GIB

Mapa Gibraltaru

   

Ubytování v této lokalitě přes portál booking.com

Booking.com

Gibraltar

Trasa letu

Trasa letu z Prahy do Gibraltaru s přestupem, výběr tarifů na Kiwi.com*Auto úvodní fotky - By Gibmetal77 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Mohlo by vás zajímat:

Nejnebezpečnější letiště světa

Letiště Gibraltar (GIB)

Praha – Gibraltar za 7 022 Kč

Státy, kde se platí eurem

Jak dlouho trvá let do Gibraltaru?

 

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 23.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.