Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Kazaň – město s dávnou hitorií

Jedno z největších  ruských měst najdete na mapě v evropské části Ruské federace na levém břehu řeky Volhy. Jednak je střediskem Povolžského federálního okruhu, a jednak hlavním městem Tatarstánu. Převážnou část obyvatel tvoří Rusové a Tataři.

 

 

 

 

Historie města

Kazaň připojil k Rusku car Ivan Hrozný v polovině 16. století. Za vlády knížete Alexandra Šujskiho byli zabiti mnozí Tataři, další byli násilně obráceni ke křesťanství a nakonec vystěhováni 50 km za město.

Všechny mešity a paláce patřící Tatarům byly zbořeny a zbytek zkázy dokonal velký požár v roce 1579. Po něm byl obnoven Kazaňský chanát i s pomocí Rusů, který byl v roce 1708 zrušen a nahrazen gubernií. To již bylo v době cara Petra Velikého, za jehož vlády se v Kazani začaly vyrábět lodě pro Kaspickou flotilu.

V roce 1774 vypuklo povstání vedené donským kozákem Jemeljanem Pugačovem, při němž bylo město téměř zničeno. Obnovy se dočkalo za vlády Kateřiny Veliké.

 

 

Pamětihodnosti

  • Kazaňský kreml je historickou pevností v srdci města. Snoubí se zde pravoslavné, islámské, ruské a tatarské motivy. Stavebním materiálem byl bílý kámen, který dodává této monumentální stavbě lesku. Kreml zabírá velké teritorium, na němž se nachází několik muzeí a zajímavých architektonických památek, včetně mešity Kul Šaríf, což je sněhobílá stavba ověnčená azurovými kupolemi

  • Starotatarská sloboda je městská čtvrť s výrazně zachovalým tatarským duchem. Zachovaly se zde staré vily tatarských průmyslníků, kupců, duchovních a vzdělanců. Funguje zde i několik měšit

  • Baumanův prospekt je centrální ulicí města a pěší zónou. Najdete zde několik zajímavostí včetně hodin v arabském stylu, kočáru carevny Kateřiny II., ve kterém přijela do Kazaně v r. 1767 a další

  • Pravoslavné kláštery – je jich několik a nejznámější je Chrám všech náboženství, jehož kupole zdobí pravoslavný a katolický kříž, půlměsíc muslimů a také několik buddhistických a dalších symbolů

 

 

      Zdroj mapy - openstreetmap.org


Další zajímavosti

Kazaň je příjemným místem k životu. Je zde několik přírodních parků, dendrárium a botanická zahrada.

Přírodní památkou města je řeka Kazanka, která se zde vlévá do Volhy. Tato nejdelší ruská řeka poskytuje možnosti plout výletními loděmi do celé řady povolžských měst.

Nedaleko Kazaně se nachází ostrovní opevněné město Svjažsk s funkčním mužským klášterem. Lodí se také lze dostat do kulturní rezervace Velikije Bolgary.

 

 

 

 

                                                 Zajímavá muzea
Kazan Kremlin Kremlin

http://kazan-kremlin.ru/en/glavnaya-stranitsa-eng

Museum of Soviet Life Ze života sovětů  
Natural History of Tatarstan Museum Přírodopisné muzeum Tatarstánu  
Museum of Happy Childhood Vhodné pro děti

https://vk.com/museumofhappychildhood

Museum of Illusions Iluze všeho druhu

https://bestmuseum.ru

Hermitage - Kazan Center Kostry dinosaurů, trilobiti, obrazy ...  
The National Museum of the Republic of Tatarstan Národní muzeum

http://tatmuseum.ru

The House of Entertaining Science and Technology

Zábavná věda

http://science-house.ru

World War II Museum Memorial Muzeum 2. světové války

http://www.kremnik.ru


  Ubytování v této lokalitě

 

Gostinniy Dvorik

Cena na noc pro dva - 372 Kč
 

Mini-Hotel on Rotornaya

Cena na noc pro dva - 548 Kč
 

Yal Hotel

Cena na noc pro dva - 558 Kč
 

Hotel Voyazh

Cena na noc pro dva - 568 Kč
 

Hotel Admiral

Cena na noc pro dva - 777 Kč

 

V posledních letech vyrostlo ve městě několik moderních komplexů, které umožňují provozovat celou řadu sportů. Místní fotbalový klub je pravidelným účastníkem nejvyšší ruské ligy a hokejisté hrají výraznou roli v rámci Kontinentální ligy.

 

 

Odpočinkovým místem je Millennium Park, který se sice nachází v rušném centru, ale kus přírody, lavičky, sochy a fontány každého návštěvníka potěší a uklidní. Za zábavou se v Kazani chodí do Kazaňské riviery, což je obrovský aquapark s množstvím úžasných vodních radovánek. Najdete zde i pláž, fitness, zoologickou zahradu, restauraci a hotel.

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Jose Arcesio Gutierrez Arias, Průvodce Kazaní

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Vzdálenost z Prahy do Ruska

Seznam ruských letišť

Seznam velkých ruských měst

Velká ruská jezera

Letiště Kazaň (KZN)

Doba letu do Kazaně

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.