Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Lisabon – brána do Evropy

Foto, cs.wikipedia.orgPortugalsko je zemí, ke které si čeští turisté zatím nenašli cestu.  Přesto se však jedná o zemi, ve které se narodil světoznámě známý kouzelník J. Rowlingové - Harry Potter.

Všudypřítomná směs evropské a africké kultury dává  Portugalsku jedinečnou atmosféru. A kde jinde ji hledat, než v samotném centru dění, v Lisabonu.

 

 

Foto, cs.wikipedia.org

Foto, cs.wikipedia.org

Foto, cs.wikipedia.org


Nejbližší aeroport: Letiště Lisabon-Portela

Web: www.lisbon-airport.com

Kód: LIS

Území dnešního Lisabonu osidlovali již Féničané a jedná se o jedno z nejstarších a také nejbarevnějších měst celé Evropy. Pokud se má vaše dovolená snoubit s poznáváním památek spolu s odpočinkem na písečných plážích a gastronomickými požitky, je pro vás Lisabon destinací číslo jedna! Pojďme se podívat, co vám při jeho návštěvě nemůže uniknout:
 • Praça do Comércio
 • Náměstí, které je postaveno na samotném břehu řeky Tejo a je považováno za jedno z nejkrásnějších na světě.  Místo, kde po několik staletí sídlila královská rodina, spolu se všemi důležitými úřady a přístavem. Právě z přístavu umístěného na Praça do Comércio se pořádaly zámořské plavby Portugalců. Není tedy divu, že náměstí bylo postaveno jako brána do celé Evropy. Kromě historických budov zde můžete také navštívit „The sexiest toilets on the world“.


  Praca

  Pohled z ulice Rua Augusta na slavnou „bránu do Evropy“ Praça do Comércio


 • Largo de Camões
 • Další z nejznámějších náměstí v Lisabonu, kterému dominuje socha básníka Luis de Camões. Básník je v celém Portugalsku uznávaný jako u nás K. H. Mácha, přestože jeho veršům kolikrát nerozumí ani samotní Portugalci. Kromě toho je považován za národního hrdinu. Traduje se pověst, že když Camões na jedné ze svých zámořských plaveb ztroskotal, doplaval k pevnině pouze se svou sbírkou básní, kterou celou dobu držel nad hladinou v ruce.

   

   

  Atmosféru náměstí nejlépe načerpáte v kavárně Café A Brasileira, která je synonymem pražské kavárny Slávie. Tedy místo setkávání portugalských umělců.

  Pokud jste milovníky knih, jistě vás potěší, že je zde situováno i nejstarší knihkupectví na světě. Knihkupectví Bertrand zde bylo založeno již v roce 1732 a funguje dodnes.

 • Bairro Alto
 • Přes den je to typická, až nenápadná, lisabonská čtvrť, kde babičky na ulicích věsí prádlo. Večer se ovšem probouzí k životu a se svými desítkami barů a restaurací se stává pulzujícím srdcem celého hlavního města.

  Skvělé portské víno si můžete vychutnat i na bezprostředně blízké vyhlídce, ze které si můžete vychutnat pohled na celé centrum.

 • Rossio
 • Neboli náměstí Pedra IV., portugalského panovníka, který v roce 1822 udělil Brazílii, tedy největší portugalské kolonii, nezávislost. Kromě vyhlášené kavárny Suiça, ve které můžete ochutnat jeden z mnoha portugalských desertů, se zde také nachází první obchod s tradičním portugalským likérem – Ginjinhou. Po vynikajícím třešňovém likéru se můžete pokochat, nebo dokonce si vyjet, výtahem Santa Justa, který je díky svému vzhledu často přiřazován k dílům Gustava Eiffela.

 • Martim Moniz
 • Místní tomuto místu říkají čínská čtvrť. Nicméně se jedná o náměstí, které je specifické svou multikulturou. Nalezte zde lidi ze všech koutů světa a u vynikající  kávy či vína u jednoho ze zdejších stánků budete mít nejkrásnější výhled na lisabonský hrad.

 • Hrad Sv. Jiří a Alfama
 • Dominantou města je hrad Sv. Jiří, pod kterým se rozprostírá malebná čtvrť zvaná Alfama. Zde narazíte na miniaturní uličky, kolem kterých jsou vysázeny domečky postavené v typickém portugalském stylu. Objevíte zde i část, která je známá pro desítky restaurací, ve kterých můžete u večeře poslouchat na živo portugalskou hudbu – fado.

 • Belém
 • Místo, kde kromě Kláštera Jeronýmů, postaveného v portugalském architektonickém stylu nazvaného „manuelská gotika“, uvidíte Památník objevitelů a Belémskou věž. Také zde můžete ochutnat vyhlášenou sladkou pochoutku – Pastel de Belém, která se zde vyrábí již od roku 1837!

   

  Belém

  Belémská věž, která kdysi strážila břehy Lisabonu

   

 • Caparica
 • Jedna z nejdelších a nejvyhledávanějších pláží v Portugalsku, kde si můžete vychutnat jemný písek anebo vyzkoušet jaké je to surfovat v Atlantiku.

 • Oriente
 • Nejmodernější čtvrt Lisabonu, která byla postavena z důvodu Světové výstavy v roce 1998. Kromě muzeí a oceánia zde byl postaven i nejdelší most Evropy, most Vasco da Gama.

 • Cascais
 • Kdybyste si chtěli jeden den od Lisabonu odpočinout, rozhodně zavítejte do malého městečka Cascais, také přezdívaného portugalské Saint–Tropé. Od Lisabonu je vzdáleno cca 20 km. Kromě pláží, kaváren a muzeí je zde i přírodní útvar Boca de Inferno – obávané místo portugalských mořeplavců, ve kterém ztroskotala nejedna loď.  

   

  Vyhlášený Pastel de Belém

  Vyhlášený Pastel de Belém

   

   

       
                   On - line předpověď počasí:  Lisabon  
       

   


  Nejlevnější ubytování v Lisabonu na booking.com

  Lisabon

  Tip na levný hotel:  Come Inn Lisbon Cena na noc pro dva - 709 Kč

  Výhled na řeku Teju z malebné čtvrti Alfama

  Výhled na řeku Teju z malebné čtvrti Alfama             Mohlo by vás zajímat: Letiště Lisabon (LIS), čtěte zde.

   

  Letenky z Prahy do Lisanonu

  Trasa letu

  Trasa přímého letu z Prahy do Lisabonu, spoje nabízí např. TAP Portugal, přehled tarifů na webu Kiwi.com


  Autor: Markéta Brančíková

   

   

  Zdroj videa: YouTube CC, Cesto Man Lisabon

   

  Dovolená v Lisabonu přes web Invia

   

  Mohlo by vás zajímat:

  Belémská věž v Lisabonu

  Mapa metra v Lisabonu

  Letiště Portela (LIS)

  Praha – Lisabon za 3 548 Kč

  O dopravě v Lisabonu

  Vlakové nádraží - Rossio railway station

  Doba letu - Lisabon

   

     Vložil/a: Daniel Česák 19.08.2016


  Článek je zařazen v těchto kategoriích:
  Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

  Tipy na levné lyžařské zájezdy


  Další lyžařské zájezdy »

  Hledat hotely

  Destinace

  Datum příjezdu

  Datum odjezdu

  Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.