Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce Orleáns

Orleáns je  středofrancouzské město, které konkrétně leží v regionu Centre v departementu Loiret. Rozkládá se na řece Loiře a žije v něm dle posledních statistik přibližně 115 000 obyvatel.

 

 

 

 

Historie Orleáns

Historie je dosti dlouhá. Založili jej Keltové již v období před naším letopočtem. Následně se roku 52 př. n. l. Galové bouří vůči Římské říši. Povstání vyprovokovala tragická událost v podobě vraždy římských obchodníků. Posléze Galii dobývá slavný římský vojevůdce Julius Caesar. Městu se začíná říkat Cenabum Aureliani nebo Aurelianum, podle císaře Aureliana.

 

 

Tento název pak přetrval i po dobu trvání období raného křesťanství a Franské říše. Ve 3. století tady vzniká orleánské biskupství. Pohnuté osudy města pokračují v 9. století, kdy jej dobývají Normané, aby se později též ocitlo i v držení Kapetovců.

Asi nejhlubší stopu však v dějinách zanechalo 15. století, respektive přelom 14. a 15. století, kdy se mezi Anglií a Francií rozhořel prudký konflikt dnes označovaný jako stoletá válka. Tehdy město proslavila hrdinka známá jako Jana z Arku. Teprve devatenáctiletá dívka nakonec skončila za svůj urputný boj ve jménu rodné Francie na hranici.

 

By GIRAUD Patrick (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

 

Kam se podívat dnes

Po ukončení války už víceméně Orleáns žádné další bouřlivé momenty neprožil. Na doby dávno minulé i v současnosti upomíná historické centrum města, kde byste nalezli La Maison de Jeanne d'Arc neboli Dům Jany z Arku.

Asi nejdůležitější zdejší památkou vůbec pak je gotická katedrála sv. Kříže. Ta také svými vitrážemi stále upozorňuje na činy zmiňované Jany z Arku.

 

 

     Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

 

 

Dále návštěvníky láká i Park Floral de la Source o rozloze více než 35 hektarů ležící nedaleko od centra Orleáns.

Zajímavá jsou rovněž místní muzea Musée historique et archéologique de l'Orléanais a Musée des Beaux-Arts.

A nezapomeňte ani na okolí. Orleáns je vhodným výchozím bodem pro návštěvu proslulých zámků na Loiře.

 

 

    Hotely v této lokalitě přes booking.com

 

 


Autor úvodní fotky: By Yves LC (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Mathieu MAXIME PROD

 

 

Čtěte také:

Přehled francouzských měst

Seznam letišť ve Francii

Pujčovna aut on - line

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.