Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Oslo, město plné muzeí

Oslo, en.wikipedia.orgOsídlení na území dnešního hlavního města  Norska se objevuje už v době 5000 let př. n. l. Později zde sídlili Vikingové, ovšem cesta k modernímu městu byla ještě dlouhá. Norskou metropolí se město oficiálně stalo až v roce 1905.

Tehdy ještě nese název Christiania, ke starému jménu Oslo se vrací až v roce 1925. I když zde nenajdete převratné památky, které by měnily běh dějin architektury, město s asi 640 tisíci obyvateli vás okouzlí poklidným stylem života, čistotou i pěknými domy.

 

 

 

 

Vyplatí se navštívit západní i východní část

Řeka Akerselva dělí město na západní a východní část. V západní sídlí král, je zde univerzita a hlavní nákupní třída. Východní část naopak nese stopy různých přistěhovaleckých kultur. Ovšem návštěva obou se vyplatí, získáte tak celkový obrázek o životě ve městě, o jeho kultuře. Když se projdete hlavní nákupní třídou Bodstadvaien až do konce, plynule se dostanete do zahrad královského paláce.

Další cesta vás zavede k norskému přístavu. Uvidíte tu pevnost Akershus, která v Oslu stála už ve středověku. V dávných dobách byla sídlem norských králů, ovšem dnes už ne. Teď slouží jako sídlo norských muzeí. Můžete si zde prohlédnout například Muzeum norské armády, nebo Vězeňské muzeum. Obdivovat se tu dá i model města pocházející z roku 1840.

 

Oslo

 

 

Pevnost , en.wikipedia.orgPevnost Akershus

 

Přístav, en.wikipedia.orgPřístav

 

Vychutnejte si park i návštěvu expozic

O kus dál narazíte na Národní divadlo a Národní galerii. Západní část Osla nabízí také jednu atrakci v podobě parku Frognerparken. Narazíte na spousty soch, pod jejichž autorstvím je podepsaný známý norský sochař Gustav Vigeland. Stojí zde asi 200 jeho artefaktů. Všemu přitom dominuje 16 metrů vysoký monolit zhotovený z jednoho kamenného kusu. Dá se zde velice příjemně relaxovat na lavičkách, děti si tu mohou hrát.

 

 

Druhá východní část Osla láká čtvrtí s různými bary, kavárničkami, restauracemi i obchody. Pokud ochutnáte pestrost života, udělejte si čas také na návštěvu různých muzeí, kterých je v Oslu skutečně požehnaně. Například muzeum výtvarného umění, Muzeum lyží, Nobel Peace centrum, Muzeum Henrika Ibsena, Muzeum norského námořnictví či Muzeum vikingských lodí.

 

Museum, en.wikipedia.org Museum malíře Muncha

Munch, en.wikipedia.orgMuseum vystavující díla malíře Muncha


 

Oslo, en.wikipedia.orgPohled na moderní část města

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, i geotv Oslo

 

 

 
Tipy na levné letenky nejen do této oblasti naleznete zde
 

 

Mohlo by vás zajímat:

Varšava – Oslo za 462 Kč

Levné letenky: Londýn, Porto, Oslo

Doba letu do Osla z Prahy

MHD v Oslu

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.