Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Počátky města a hrad Valkenburg

en.wikipedia.orgPlným názvem Valkenburg aan de Geul, který dostalo podle stejnojmenné říčky, je město v  nizozemské provincii Limburg rozkládající se na jihovýchodě země. V současnosti zde žije zhruba 16 600 obyvatel.

Počátky historie města se váží ke stejnojmennému hradu. Z něho už sice dnes zbyly pouze trosky, nicméně i tak zajímá stále mnoho návštěvníků. Jde totiž o naprostý unikát – jako jediný v rovinatém Nizozemí stojí na kopci.

 

 

 

Původní dřevěná tvrz vznikla v těchto místech už roku 1115, o což se zasloužil Gosewijn I. O století později byla ovšem zničena po vpádu císaře Jindřicha V. Sálského. Hrad se sice v příštích stoletích dočkal obnovy, nicméně byl vydrancován znova. Současné zbytky hradu, které na místě zůstaly, pocházejí ze 14. století.

 

en.wikipedia.org

   Hrad Valkenburg, autor fotky - donarreiskoffer, creative commons


Rozvoj turistického ruchu

Osudy hradu předjímají i úděl celého Valkenburgu, který se stal během svých dějin častým terčem obléhání. Teprve v průběhu 19. století se díky svým přírodním krásám proměnil ve vyhledávanou odpočinkovou lokalitou pro místní společenskou smetánku.

K rozvoji cestovního ruchu v této lokalitě přispělo i železniční spojení mezi Valkenburgem a německými Cáchami. Zdejší nádraží se může rovněž chlubit jedním primátem: Jedná se o nejstarší dochovanou stanici v zemi.

 

Valkenburg

   Železniční stanice, autor fotky - Markus Schweiss, creative commons

 

K rozkvětu města významným způsobem napomohl také architekt Pierre Cuypers, nejvýznamnější postava nizozemského historismu. Ten tu po sobě zanechal stopu v podobě několika architektonických návrhů, mezi jeho dílo patří například místní hotel nebo amfiteátr, který se nachází na severovýchodní straně vrcholu Cauberg.

Ten se rovněž stal oblíbeným cílem mnoha turistů, neboť proslul především coby dějiště řady cyklistických závodů. Dvakrát ve městě končila i proslulá Tour de France. Na úpatí Caubergu byste našli jednu z hlavních zdejších atrakcí – Gemeentegrot, soustavu jeskyní v bývalém vápencovém lomu, které dnes slouží především jako místo k uměleckým prezentacím.

 

Valkenburg

  Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Jan Geerling, Valkenburg

 

Ubytování

 

Parkhotel Valkenburg

Cena na noc pro dva - 3 119 Kč
 

Fletcher Hotel Restaurant De Geulvallei

Cena na noc pro dva - 2 820 Kč
 

Appartementen Leonardus

Cena na noc pro dva - 2 890 Kč

 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Holandsko - země tulipánů a sýrů, ale také malé Las ...

 

 

 

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 26.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.