Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Holandsko - země tulipánů a sýrů, ale také malé Las Vegas

HolandskoHolandsko je nádhernou zemí, plnou tulipánů, sýrů, dřeváků a větrných mlýnů. Tak se to alespoň jeví z internetových obrázků. Nemohu říct, že to není pravdou, avšak pokud jste jen turisty a neplánujete se do Holandska odstěhovat, pečlivě vybírejte období, na kdy naplánovat svůj výlet.

 

 

 

Holandsko


Holandsko a boj s počasím

Je to podobné, jako s Anglií. Velice časté přeháňky mohou kazit celkový dojem z návštěvy této země. Ačkoli zima je v Holandsku mírná a teplota nezachází do mínusových extrémů, často je tu pocitově chladněji, než u nás, díky studenému větru a častým přeháňkám. Ale i v zimě má například hlavní město Amsterdam své kouzlo. Pořádá se zde světelný festival, kdy jsou po městě osvíceny různé sochy a mosty. Turisté pak často zvolí večerní projížďku loďkou po místních kanálech, kterou je možné absolvovat za každého počasí.

 

Holandsko

 

Nejste-li milovníkem studeného počasí, nechte si návštěvu Holandska na jarní, či letní měsíce. Ono ty tulipány stejně uvidíte kvést jen na jaře a pak se nejznámější zahrada Keukenhof zase po zbytek roku uzavře. Kromě tulipánů Amsterdam také láká turisty jarní oslavou královského dne, tzv. King's day, která připadá na 27.dubna. Město se zaplní lidmi v oranžových věcech a všichni tančí, pijí a zpívají, jak o život. Na ulicích jsou postavené pódia s hudbou a město v ten den žije opravdu naplno.

 


Amsterdam Mohlo by vás zajímat: nejčtenější článek o Holandsku na webu radicestujeme.eu -  "10 míst, které musíte navštívit v Amsterdamu"  si přečtěte zde.

 

V letních měsících pak můžete využít hezkého počasí a udělat si výlet k moři. Například město Zandvoort je od Amsterdamu vzdálené něco přes třicet kilometrů a láká svou písečnou pláží o rozloze devět kilometrů, casiny v okolí a nebo také tzv. Zandvoort okruhem, kde se v letech 1952 - 1986 konala Velká cena Nizozemska Formule 1. Navíc vlakem z hlavního nádraží Amsterdamu, jste tam za půl hodinky a pláž je vzdálena jen pět minut pěší chůze od vlakového nádraží v Zandvoortu. Moře je tu ale poněkud chladnější, takže pokud hledáte klasickou dovolenou u moře, bude lepší volit jinou zemi.

 

Holandsko

 

V létě také láká lidi z celého světa tzv. Pride festival. Je to pochod za lesbičky a gaye. Nemusíte být však homosexuální orientace, aby jste si tuto akci užili. Je to podobné jako na královský den, jen barva se mění. Tedy přesněji všechny barvy jsou uznávány, jelikož vlajkou homosexuálů je duha. Loďky na kanálech jsou přeplněné tančícími lidmi, stejně jako ulice města, hospůdky, bary a cluby.

Oblíbeným návštěvním místem je pak památník na náměstí Dam, věnovaný právě homosexuálům. Mějte na paměti, že Holandsko je vůči sexuálním orientacím velice otevřená země a tak jsou všechny poznámky, či posměšky velice nemístné.

Na podzim pak můžete zase využít procházek v parcích. V Holandsku je vše velmi udržované a čisté a tak pohled na žlutozelené parky, popřípadě odpočinek na dece, za příznivého počasí, opravdu mají své kouzlo. Lákavou možností je také pronajmout si vlastní loďku pro sebe, či skupinku přátel a užít si vlastní plavbu po kanálech. Mnohdy je zde možnost také vlastního alkoholu a hudby, v tomto případě je ale lepší si loďku pronajmout i s kapitánem.

 

Holandsko jako Las Vegas

Holandsko je také zemí, která nikdy nespí. Teda lépe řečeno jeho hlavní město, Amsterdam. Spoustu barů a clubů je otevřeno sedm dní v týdnu a tak nemusíte čekat zrovna na víkend, aby jste se zašli pobavit. Někdy je i mnohem lepší zajít se pobavit v týdnu, pokud si chcete zatancovat bez pošlapaných bot a strkání se na parketu. Například na náměstíčku Rembrantplein najdete jeden club, vedle druhého. Další oblíbenou lokalitou je pak Leidseplein a cluby, kde je možnost pokračovat na tzv.after party, když obyčejné cluby zavírají v pět hodin ráno. 

Hospůdky a restaurace často také otevírají až v odpoledních hodinách a to z toho důvodu, že Holanďané jsou společenští a rádi chodí se svými přáteli na večeře a posezení při pivu, či víně, i v týdnu. Všeobecně pak platí, jako téměř všude ve světě, že alkohol je dražší a ve vnitřních prostorech se nekouří, není-li k tomu nějaký prostor přímo vyhrazený. Pokud nechcete čekat až na odpoledne, všude ve městě jsou útulné kavárničky, které lákají svým venkovním posezením v každém ročním období, díky venkovnímu topení, dekám na židličkách a zastřešení.

Kromě toho se v Amsterdamu neustále pořádají nějaké koncerty, nejčastěji na Ajax Aréně, festivaly a akce, které celoročně lákají turisty.

 

A co tzv. Coffe shopy?

Ano, třešničkou na dortu jsou coffe shopy, což jsou obchody, popřípadě zároveň i kavárny, kde si můžete legálně zakoupit a zakouřit marihuanu. Nejznámějšími a nejstaršími coffe shopy jsou The Bulldog coffe shopy. Nejstarší z nich pak je na Leidsepleinu, odkud často vede cesta do nějakého z barů a nebo na vyhlášené uličky Red light, kde v červeně podsvícených okénkách postávají polonahé ženy a lákají turisty dovnitř. V těchto uličkách je zakázáno fotit a modře podsvícená okénka údajně signalizují, že jde o transexuály.

Je jenom na vás, jak návštěvu Holandska pojmete. Je to krásná země, která má co nabídnout jak od přírody, tak historických památek, či kulturních akcí. Ale také město Amsterdam láká turisty ze všech koutů světa, pro svoji otevřenost, toleranci a nekonečnou párty jízdu. Užijte si svůj pobyt a pokud hledáte levné ubytování, rady a tipy, či máte nějaký dotaz, doporučuji skupiny na facebooku s názvem Češi a Slováci v Holandsku. 

Lucie Holásková

 

 

   
  Čtěte také:
 

Seznam holandských letišť

 

Hranice Nizozemí

 

Seznam měst - Nizozemí

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.03.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.