Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Pět největších jezer v Itálii

Největší  italské jezero Lago di Garda leží mezi Alpami a Pádskou nížinou, v oblasti Lombardie, Veneto a Trentino – Alto Adige. Rozloha jezera je 370 km2, průměrná hloubka 136 metrů, v nejhlubším místě má 346 metrů. Jezero vzniklo v poslední době ledové, táním Etschského ledovce. Severní část vypadá jako fjord (a je velmi studená), jižní oblast pak je rozšířená od morénových zbytků. Vegetaci v severní oblasti a přiléhajících horských masivech zastupují vřesy a zimostrázy, rozmarýn, oleandr a routa a jsou tu rozsáhlé vinice; podél kolem jezera rostou cypřiše, olivovníky, cedry a sem tam palma a na jihu olivy a citrony.

Na západním břehu jezera jsou osamělé skupinky hor Parco Alto Garda Brisciana, což je přírodní park; na severozápadě zastiňuje jezero skupina hor Monte Cadria (2254) a na východním pobřeží se táhne šedesáti kilometrový řetěz hor Monte Baldo, s nejvyšším vrcholem Cima Valdritta 2218 m. n. m.

 

Jezero Lago di Garda

 

Jezero i jeho okolí se využívá k provozování mnoha sportů. Hladina jezera je ideální pro windsurfing, kolem jezera se vine nová cyklostezka, která je vhodná jak pro začátečníky, tak pro zdatné bikery. Jsou tu také asfaltové trasy pro in-line bruslaře. Značené turistické cesty v přilehlých horách jsou zase ideální pro vysokohorskou turistiku nebo horolezectví. Jsou zde stovky oblíbených, řetězy zajištěných cest, zvaných via ferrata.

 

Druhým italským jezerem, na něž se zaměříme, je Lago Maggiore. Tohle jezero má plochu 212 km2 a jeho menší, severní část, tj. 20 % plochy náleží Švýcarsku, kantonu Ticino. Zbývajících 80 % rozlohy je v italských regionech Piemont a Lombardie. Stejně jako další severoitalská jezera vzniklo táním ledovce v poslední době ledové. Jeho délka je 66 kilometrů. Změna výšky hladiny je kolem čtyř metrů během roku, nejvyšší úroveň dosahuje v červnu a v červenci. Jezero v zimě nezamrzá.

 

Jezero Lago Maggiore

 

Kolem jezera je bujná vegetace, rostou tu fíky, granátová jablka, olivy a na Borromejských ostrovech (v jižní části jezera) najdeme citrony, pomeranče, korkové duby a dokonce svatojánský chlébRohovník obecný, čili karob.

  • Osobní doprava existuje na jezeře již od roku 1826
  • Pěstují se tu vodní sporty
  • Roční výlov ryb (hlavně pstruzi a okouni) činí kolem 150 tun

 

Lago di Como je v pořadí třetím největším jezerem Itálie. Jeho rozloha je 146 km2 a největší hloubka je 425 metrů, což z něj činí jedno z nejhlubších jezer v Evropě.

A protože, cituji:

je nadmořská výška hladiny 198 m a největší hloubka činí 425 m, jde tedy u tohoto jezera o takzvanou kryptodepresi - dno jezera je pod úrovní mořské hladiny.“

 

Jezero Lago di Como


  • Jezero je žádaným turistickým cílem s množstvím lázní (Como, Lecco) a parků
  • Je zde rozvinuté rybářství (pstruh, síh, kapr) a místní lodní doprava
  • Tvar jezera vypadá jako obrácené velké Y – rozdvojení směřuje na jih

 

Čtvrté jezero se nazývá Lago Trasimeno – má rozlohu 126 km2 a hloubku pouhých sedm metrů. Je to zbytek velkého postpliocénního jezera (pliocén je geologické období). Leží v oblasti Umbria, s hlavním městem Perugia.

 

Jezero Lago Trasimeno

 

Posledním jezerem, o němž si něco povíme, je Lago Bolsena v oblasti Lazio. Je vulkanického původu, vzniklo před 300 tisíci lety po činnosti sopky Vulsini. Leží v předhůří Apenin. Z hladiny jezera vyčnívají dva ostrovy Bisentina a Martana.    

Je tu mnoho turistických zařízení se stravováním a možnost kempování.

 

Jezero Lago Bolsena

 

 
Autor: Jaroslava Linková

 


Zdroj map: openstreetmap.org

 

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Oblasti Itálie

 

Hranice Itálie

 

Seznam měst v Itálii

 

Seznam letišť v Itálii

 

Jak dlouho trvá let do Itálie?

 

Kde ve světě se mluví italsky?

   

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 31.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.