Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Matala

Matala je oblíbené  řecké letovisko, které se nachází na jižním cípu ostrova Kréta asi 75 kilometrů od města Heraklion.

Jedná se o klidné a pohodové středisko s krásnými plážemi, nádherně modrým mořem a stylovými kavárničkami a typickými řeckými tavernami, vhodné pro všechny včetně rodin s malými dětmi.

 

 

I když je Matala poměrně hojně navštěvována, stále si udržela atmosféru původní řecké vesničky. Do letoviska totiž vede jen jediná cesta, která tam také končí, takže vesnička není přehlcena dopravou a okolní skály brání jejímu dalšímu rozšiřování.

Toto malé romantické místo je známé hlavně z Minojského období, kdy sloužilo jako přístav, ale i z 60. let 20. století, kdy bylo centrem místní hippie komunity, z jejichž doby zůstaly v centru vesnice například pouliční malby.

Hlavní pláž je hrubozrnná s docela kamenitým vstupem do vody, a také poměrně úzká a v sezóně se někdy může zdát až přeplněná. Problémem může být i častý vítr a rychle klesající mořské dno, a však pokud si přejete užít klidnou dovolenou na jednom místě, tak Matala bude to pravé. V severní části je možné užít si soukromí ve stínů stromů a jiné zeleně a v jižní části pak relaxovat v místních tavernách, projít se po promenádě nebo okusit typickou řeckou kuchyni.

 

    Přehled hotelů

 

 

Kromě pohody a relaxace na pláži, nabízí Matala i nemalou dávku historie. Hlavním lákadlem je totiž vápencová skála v jejíchž stěnách jsou vytesány jeskyně a různé chodbičky, které byly obývány už v prehistorickém období. Lokální hroby pak pocházejí z římského, křesťanského i řeckého období. Tato místní dominanta se nachází hned u hlavní pláže, a ten kdo by se s ní nevyfotil, jako by v Matale snad ani nebyl. Navštívit můžete také ruiny starověkého paláce Faistos, vykopávky Agia Triada nebo pozůstatky hlavního města Gortys. Festos byl sídlem místního vládce a administrativním a hospodářským centrem města.

Z Agia Triada je pak pěkný výhled na moře a jižní pobřeží Kréty. Na rozdíl od jiných archeologických nalezišť nejsou tyto památky, tak přehlceny turisty, takže si výlet příjemně užijete. Gortys bylo v době římské hlavním městem Kréty, jeho pozůstatky jsou roztroušeny na území několika stovek hektarů a při jeho návštěvě na vás bude historie dýchat na každém vašem kroku.

 

 

Pokud nemáte k dispozici auto, nabízí Matala také několik pěších výletů do okolí. Projít se můžete například na vzdálenější „Red Beach“, která leží na jih od Mataly a dojdete na ní prašnou, křivolakou pěšinkou. Jedná se o krásnou, ne tak přeplněnou pláž s načervenalým pískem, kde si užijete mnohem více soukromí a na své si přijdou i nudisti. Asi 3 kilometry na sever pak leží pláž Kommos, pokud byste se však rozhodli opravdu dojít na tuto pláž pěšky, musíte projít přes matalské údolí, a tím se cesta protáhne až na 5 kilometrů. Matalské údolí je samo o sobě velice příjemnou večerní procházkou. Navštívit můžete i Štěpánské údolí, na jehož konci leží kostelíček svatého Štěpána. V údolí se pasou kozy a ovce a máte dojem jakoby tady čas snad ani neexistoval.

 

 

Příznivci nočního života, pak mohou strávit večer v jednom z matalských barů, kde si mohou posedět nebo zatančit. Obecně je však Matala spíše klidnou destinací, kam přijíždí převážně lidé, kteří netouží po příliš aktivní dovolené. Protože i když je okolí Mataly velice pěkné, má vesnička poměrně nevýhodnou polohu, a proto je tedy pro příznivce výletů nejlepší vypůjčit si auto nebo skútr, a tak se stát zcela nezávislými, a podívat se například i do vzdálenějších končin. Pokud tedy chcete ostrov poznat o něco lépe bez dopravního prostředku se opravdu neobejdete.

Autor: Ema Klabanová

 

 

     
  Čtěte také:  
 

Seznam letišť v Řecku

 
  Last minute zájezdy do Řecka  
  Řecké ostrovy  
     

 


Vložil/a: Daniel Česák 22.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.