Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Řecké město Heraklion

Že vám zní název Heraklion jako jméno bájného hrdiny? Není divu – město nese jméno podle mystického hrdiny Herakla. Jedná se totiž o hlavní město  řeckého ostrova – Kréty a také o významné přístavní město!

Řecké město Heraklion, nebo-li Iraklio, leží na severním pobřeží tohoto proslulého ostrova. I když to není cíl turistů, směřujících na krásné pláže Kréty, stojí za to, aby jste toto hlavní město navštívili a objevili jeho krásnou architekturu, historické památky a užili si jeho atmosféru.

 

Město mnoha jmen

 Město je, dá se říci, už staříkem. Jeho vznik se datuje k roku 2000 př.n.l., do minojských dob. Z tohoto období se dochovali také ruiny z paláce Knossos. V minulosti bylo město významným centrem, kam připlouvali obrovské lodě s otroky. Název města se v průběhu let měnil, podle toho, kdo jej zrovna ovládal – Heraklion je název z roku 1100 př.n.l., kdy město osídlily řecké kmeny. Za římských dob se město jmenovalo Chandak a pod Benátskou nadvládou jej nazývali Candia. Svůj nynější a původní název, získalo město zpět až po turecké okupaci.

 

Palác Knossos
Zdroj: YouTube CC, Le Monde en Vidéo

 

 

Město je tedy plné historie, smíšené architektury, významným přístavem, ale také místem, odkud se dostanete na největší letiště Kréty - Mezinárodní letiště Nikose Kazantzakise (Letiště Iraklio), kam jezdí z města autobusová linka.

 

Více informací o letišti se dozvíte zde

 

Kam za památky?

 Jak již bylo řečeno, ačkoli nejde o turistický cíl vaší dovolené, určitě město stojí za návštěvu. Prohlídka těch nejzajímavějších historických památek vám pak zabere jen jeden den času a většina z nich se nachází ve východní části hlavního města.

  • Benátská pevnost – Pevnost, stojící na vodě, je symbolem města a její původ pochází ze 16. Století, z dob turecké okupace. V dnešní době je významným kulturním střediskem města a konají se zde mnohé divadelní představení a koncerty.
  • Radnice města
  • Náměstí Platia Venizelou – zde pocítíte opravdový zrychlený tep města a ruch. Na náměstí se nachází krásná monumentální lví kašna, s fontánou uprostřed.
  • Kostel sv. Tita – díky zemětřesení byl ke konci 19. Století zničen a jeho nynější podoba vznikla až v roce 1925.
  • Kretikon Museion – jedná se o museum s četnými sbírkami. Velká část je věnována minojské době, odkud se datuje vznik města.
  • Historické muzeum

 

 

Město moha kultur

 Jak již bylo zmíněno úvodem, město měnilo své názvy tak, jak měnilo svou nadvládu. To dalo vznik netradiční směsi, v podobě mnoha netypických staveb. Určitě vás učaruje krásná benátská architektura – jak je známo, benátští architekti patřili k těm nejlepším. Vždyť i samotný symbol města – Benátská pevnost, poukazuje na důležitost této doby.

 Z tureckých dob, během osmanské vlády, zde do dnes najdete několik mešit, rozmístěných po městě. Do toho všeho zapojte také samotný řecký styl a budete unešení procházkou úzkými uličkami, i centrem města.

 

    Přehled hotelů v této oblasti

 

 

Směřují-li tedy vaše cesty na řecký ostrov Kréta, určitě si najděte chviličku a navštivte hlavní město Heraklion. Budete nadšeni jeho architekturou, i atmosférou.

Lucie Holásková

 

 

     
                                   Předpověď počasí -  Heraklion  
     

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Last minute letenky na Heraklion z Německa od 520 Kč

Vyrážíme na ostrov Kréta - co si nenechat ujít

Nové letecké linky do Bordeaux a Heraklionu

*Last minute dovolená v Řecku - přehled

Teplota moře



 

 


Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!