Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Řecké město Heraklion

Že vám zní název Heraklion jako jméno bájného hrdiny? Není divu – město nese jméno podle mystického hrdiny Herakla. Jedná se totiž o hlavní město  řeckého ostrova – Kréty a také o významné přístavní město!

Řecké město Heraklion, nebo-li Iraklio, leží na severním pobřeží tohoto proslulého ostrova. I když to není cíl turistů, směřujících na krásné pláže Kréty, stojí za to, aby jste toto hlavní město navštívili a objevili jeho krásnou architekturu, historické památky a užili si jeho atmosféru.

 

Město mnoha jmen

 Město je, dá se říci, už staříkem. Jeho vznik se datuje k roku 2000 př.n.l., do minojských dob. Z tohoto období se dochovali také ruiny z paláce Knossos. V minulosti bylo město významným centrem, kam připlouvali obrovské lodě s otroky. Název města se v průběhu let měnil, podle toho, kdo jej zrovna ovládal – Heraklion je název z roku 1100 př.n.l., kdy město osídlily řecké kmeny. Za římských dob se město jmenovalo Chandak a pod Benátskou nadvládou jej nazývali Candia. Svůj nynější a původní název, získalo město zpět až po turecké okupaci.

 

Palác Knossos
Zdroj: YouTube CC, Le Monde en Vidéo

 

 

Město je tedy plné historie, smíšené architektury, významným přístavem, ale také místem, odkud se dostanete na největší letiště Kréty - Mezinárodní letiště Nikose Kazantzakise (Letiště Iraklio), kam jezdí z města autobusová linka.

 

Více informací o letišti se dozvíte zde

 

Kam za památky?

 Jak již bylo řečeno, ačkoli nejde o turistický cíl vaší dovolené, určitě město stojí za návštěvu. Prohlídka těch nejzajímavějších historických památek vám pak zabere jen jeden den času a většina z nich se nachází ve východní části hlavního města.

  • Benátská pevnost – Pevnost, stojící na vodě, je symbolem města a její původ pochází ze 16. Století, z dob turecké okupace. V dnešní době je významným kulturním střediskem města a konají se zde mnohé divadelní představení a koncerty.
  • Radnice města
  • Náměstí Platia Venizelou – zde pocítíte opravdový zrychlený tep města a ruch. Na náměstí se nachází krásná monumentální lví kašna, s fontánou uprostřed.
  • Kostel sv. Tita – díky zemětřesení byl ke konci 19. Století zničen a jeho nynější podoba vznikla až v roce 1925.
  • Kretikon Museion – jedná se o museum s četnými sbírkami. Velká část je věnována minojské době, odkud se datuje vznik města.
  • Historické muzeum

 

 

Město moha kultur

 Jak již bylo zmíněno úvodem, město měnilo své názvy tak, jak měnilo svou nadvládu. To dalo vznik netradiční směsi, v podobě mnoha netypických staveb. Určitě vás učaruje krásná benátská architektura – jak je známo, benátští architekti patřili k těm nejlepším. Vždyť i samotný symbol města – Benátská pevnost, poukazuje na důležitost této doby.

 Z tureckých dob, během osmanské vlády, zde do dnes najdete několik mešit, rozmístěných po městě. Do toho všeho zapojte také samotný řecký styl a budete unešení procházkou úzkými uličkami, i centrem města.

 

    Přehled hotelů v této oblasti

 

 

Směřují-li tedy vaše cesty na řecký ostrov Kréta, určitě si najděte chviličku a navštivte hlavní město Heraklion. Budete nadšeni jeho architekturou, i atmosférou.

Lucie Holásková

 

 

     
                                   Předpověď počasí -  Heraklion  
     

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Last minute letenky na Heraklion z Německa od 520 Kč

Vyrážíme na ostrov Kréta - co si nenechat ujít

Nové letecké linky do Bordeaux a Heraklionu

*Last minute dovolená v Řecku - přehled

Řecké ostrovy

Teplota moře 

 


Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.