Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Chalkida

Chalkis nebo jinak Chalkida je  řeckým městem, které je metropolí regionu Euboia. Leží na pobřeží ostrova, v nejužším místě průlivu oddělujícího jej od pevniny. Žije zde necelých 60 000 obyvatel.

 

 

Chalkis v proměnách času

Svůj název město získalo podle kovu, který se tady od dávných časů těžil. Dnes byste na tomto místě po zmiňované tradici však již žádné stopy nenašli. Město se nicméně může chlubit mnoha jinými zajímavostmi.

Vůbec první zmínky o něm pocházejí z eposu Ilias. Z období mykénského se na tomto území uchovalo několik komorových hrobek. Původně na místě současného města vznikla rybářská osada. Zejména během 8. a 7. století př. n. l. se stala významným centrem obchodu. Obyvatelé následně započali i kolonizaci poloostrova Chalkidiki, který byl posléze po městě Chalkis pojmenován.

 

Tip na hotel:  John's Hotel Cena na noc pro dva - 1 246 Kč

 

Svůj zásadní hospodářský význam si město udrželo v průběhu celého starověku i středověku. A po stejně dlouhou dobu zde kontinuálně žije i početná židovská komunita. V Odos Ellinon se také nachází starý židovský hřbitov.

Během historie se tu vystřídalo mnoho národů, které v Chalkis zanechaly svoje stopy. Stále patrný je dokonce i vliv Orientu.

 

 

 

Kam za poznáním i zábavou

Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti ve městě zcela jistě patří především kostel Agia Paraskevi, zasvěcený patronce ostrova. Původní stavba ze 13. století byla přebudována do gotické podoby. Další místní zajímavosti jsou též mosty přes průliv Euripos, které Chalkis spojují s pevninou.

 

 

Historické jádro pak obklopuje moderní město s četnými bary a restauracemi. Zdejší gastronomie je zvlášť vyhlášená. Vyplatí se zajít si na tržnici pro regionální potraviny od místních farmářů.

Za prohlédnutí stojí i dvě zajímavá muzea. To archeologické nabízí ve své expozici například sochy z Apollonova chrámu a dá se čekat, že brzy přibudou další cenné exponáty vzhledem k pokračující práci archeologů. Druhým je Muzeum lidových tradic ukrývající v první řadě sbírku typických krojů a předměty, které používali obyvatelé řeckého venkova.

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.