Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce městem Cres

Cres je metropolí stejnojmenného ostrova v  Chorvatsku a moderním turistickým letoviskem. Rozkládá se podél Cresského zálivu. Jedná se o kulturní i hospodářské centrum, kde aktuálně žije přibližně 3 000 obyvatel.

 

 

 

 

 

 

Co říkají historické prameny

Ty živí především  rybolov, zemědělství a rybářský průmysl. Místní krajina se vyznačuje velmi úrodnou půdou, daří se tu mnoha plodinám jako vinné révě, olivovníkům nebo nejrůznějším druhům ovoce a zeleniny. Významnou funkci plní i místní přístav.

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Město tvoří historické jádro a navazující části Malin a Grabar. Od sebe je oddělují dnes již pouze dochované zbytky městských hradeb. Jak dokládají pozůstatky ilyrských - liburnských sídel, historie Cresu je velmi dlouhá a pestrá. Svou stopu v ní výrazným způsobem zanechala především Benátská republika.

 

 

Na začátku 14. století se Cres stává městem a o století později zažívá éru nejvýznamnějšího rozvoje, když tady Benátčané ustanovili administrativní sídlo ostrovů Lošinj a Cres.

 

   
  Tip na ubytování:  Guesthouse Romana Cena na noc pro tři - 1 985 Kč
   

 

A jak promlouvá současný Cres

Mezi nejvýznamnější historické památky Cresu se řadí hlavně františkánský klášter. Vznikl ve 14. století. Cenný je v první řadě pro své interiéry, v nichž jsou uloženy staré tisky včetně nejstarší chorvatská kniha vytištěná v hlaholici na chorvatském území.

Vyznavači kultury si mohou projít rovněž Galerii Akademického malíře Mate Solise.

 

 

Tradici v této lokalitě mají, podobně jako v ostatních částech Chorvatska, též vodní sporty. V první řadě zde panují vhodné podmínky pro potápění, windsurfing, jachtaření nebo mořský rybolov. Z ostatních sportů lze zmínit v první řadě  cyklistiku, ale také například i minigolf.

A nebylo by to Chorvatsko, aby sem četné výpravy nemířily za koupáním. Oblázkové pláže se rozprostírají podél celého pobřeží. Za zmínku stojí zejména ta u autokempu Kovačine. Pro svou čistotu se dočkala ocenění modrou vlajkou. Částečně je zpřístupněná rovněž pro vyznavače naturismu. Rekreanty potěší i to, že na celém ostrově minimálně prší.

 

 

  Autor: Holanova D.

 

 

             Čtěte také:  Chorvatsko láká turisty na známá filmová místa

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.