Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce městem Kluž

Rumunsko není úplně Čechy nejnavštěvovanější destinací, to ovšem neznamená, že zde není nic k vidění a nejsou důvody sem zavítat. Město, o němž si dnes něco řekneme, leží v historické oblasti Sedmihradska. Kdo četl Krysaře od Viktora Dyka, o zemi sedmihradské ví své, ale nemusí mít žádné obavy.

 

 

Historie Kluže

Dějiny tohoto města sahají až do starověku a nutno dodat, že je to příběh docela divoký. Prvními obyvateli tohoto prostoru byli v již zmíněném starověku Dákové, nepříliš známý národ, který obýval v této době Karpaty, a založili zde osadu Napoca. Dáky ovšem vyhnali Římané, již dobyli Říši Dáků roku 106 n. l. Ve 2. a 3. století zde měli dokonce své správní středisko.

Ani později toto místo neztratilo na svém postavení. Během 12. století zde měla centrum uherská župa. Zdejší osídlení se dokonce dočkalo městských práv, a to v roce 1270, kdy mu je udělil uherský panovník Štěpán V. To mělo na rozvoj města značný vliv a o 2 roky později se sem začínají hrnout Němci. Že zde měli početné zastoupení, dokazuje fakt, že město dostalo německý název Klausenburg.

Rozvoj ale neustal. V 16. století zapracovali Jezuité a zřídili zde kolej, čímž dali základ univerzitnímu charakteru města, který si drží dodnes.

Dál to šlo s Kluží jako na houpačce. Ve dvou érách bylo město dokonce hlavním městem celého Sedmihradska, a to v letech 1790­–1848 a 1861­–1867. Do konce 2 světové války patřilo toto území Uhersku. To se po pádu monarchie změnilo a do rukou jej dostávají Rumuni. Maďaři se ho zmocňují opět během 2. světové války, ovšem už naposled a od roku 1847 patří opět Rumunsku.

 

 

 
 Mohlo by vás zajímat: Letiště Kluž (CLJ)
 

 

Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Ubytování

   

Pensiunea Texas

Cena na noc pro dva - 600 Kč
   

Casa Otilia

Cena na noc pro dva - 652 Kč
    Cena na noc pro dva - 679 Kč

 

 

Charakter města

Jak už jsme si řekli, je to město univerzitní a dokonce zde mají i výzkumný ústav. Z dob své slávy si ponechalo alespoň statut kulturního centra, když ne toho mocenského. Ani to není špatné.

Z historie si Klužané ponechali taképočetně zastoupenou maďarskou menšinu. I průmysl se zde těší dobrému zdraví, vyrábí se zde především porcelán, boty a pivo.

- Meli -

 

 

   
                                Předpověď počasí v této lokalitě
   

 

Mohlo by vás zajímat:

Letecky Bratislava - Kluž a zpět za 246 Kč

Wizzair přesouvá lety z města Kluž do Tirgu Mures

10 důvodů, proč jet na dovolenou do Rumunska

Aerolinka TAROM navýší počet letů z Prahy do ...

Jak se dostat do Rumunska (autem, autobusem, vlakem a letecky)

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.