Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce Rigou

Riga je hlavním a největším městem Lotyšska. Konkrétně leží na řece Daugava na pobřeží Rižského zálivu. Současně se jedná s téměř 640 000 obyvateli i o největší město celého Pobaltí. Nicméně demografický vývoj je trvale nepříznivý, a to jak vlivem emigrace, tak i nízké porodnosti.

 

 

 

Základní informace

Lotyšská metropole je významným kulturním, vzdělávacím i hospodářským centrem. Přičemž na ekonomickém růstu se podepsal především rok 2004 a vstup do EU.

Jde o rušný přístav, důležitý železniční uzel a velký význam má pro Rigu i silniční doprava. Rovněž má město i vlastní mezinárodní letiště. To je především vlivem příchodu řady nízkonákladových společností velmi vytížené a díky němu se do této lokality dostává většina turistů.

 

 
Více informací o Letišti Riga (RIX) čtěte zde
 

 

 

 

Nejvýznamnější památky

Pro ty představuje asi nejzajímavější podívanou historické centrum města, které se od roku 1997 dokonce nachází na seznamu UNESCO. A to především pro četné památky v secesním stylu. Které však ani zdaleka nejsou těmi jedinými, jež se vyplatí vidět. V 17. století zde například vyrostl kostel sv. Petra, dodnes oblíbená turistická atrakce, která vám díky své výšce otevře působivý výhled na město.

Další významnou pamětihodností je rozhodně Dóm, který byste našli na Katedrálním náměstí. Monumentální románská katedrála pochází z roku 1211.

 

 

  Zdroj mapy - openstreetmap.org  

 

 

 

Stručná historie

Historie Rigy se oficiálně začíná psát ve 13. století, nicméně údolí řeky bylo osídleno mnohem dříve. Archeologické nálezy dokládají první obyvatele už ve 2. století. Již na počátku šlo o významné obchodní středisko. Ve středověku se Riga stala dějištěm prudkých reformačních nálad a pohnutá historie pokračovala válkou s Polskem, která končí roku 1581. Během let 1621 a 1625 se muselo město podrobit Švédům, kteří jej zabrali.

Zejména na přelomu 19. a 20. století, kdy dominovala právě secese, z jejíž působivosti toto místo těží dosud, zažila naopak Riga období výrazného rozkvětu. V éře německé a sovětské okupace opět přestálo město velmi těžké časy, ze kterých se muselo dlouho vzpamatovávat.

 

Riga v současnosti

Dnešní podoba za sebou dávno úspěšně nechala i finanční krizi z roku 2009. Přesto však lotyšská metropole není typickým velkoměstem, neboť je prostá shonu, který je vlastní například i Praze. Panuje zde klidná a přátelská atmosféra. Alespoň do okamžiku, než se vám podaří si splést Lotyšsko a Litvu a prohlásit Rigu za hlavní město druhého jmenovaného státu.

 

 

    Přehled ubytování v této lokalitě přes booking.com  

 

 

 

Chcete-li zažít jedinečnou duši toho místa v celé její kráse, vynechat byste při svém putování rozhodně neměli návštěvu typického tržiště. Ryby, sýry a další speciality rozhodně stojí za ochutnání. Pořídíte tu také oblečení, ale například i květiny.

 

 

Vyznavači kultury mohou zavítat do Lotyšského národního divadla nebo Lotyšské národní opery. Zajímavá jsou i muzea, třeba to zasvěcené fotografii nebo nejslavnějším lotyšským sportovcům.

Populární je tady především hokej. Místní tým Dinamo Riga hraje Kontinentální hokejovou ligu.

 

 

 
Mohlo by vás zajímat: Plán metra v Rize
 

 

 

 

Čtěte také:

Cestujeme do pobaltských státu Litvy a Lotyšska

Akční letenky a levné ubytování: Riga, Atény, Lisabon, Dubaj

Pronájem aut on - line

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.