Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vše, co byste měli vědět o Tallinnu

en.wikipedia.orgTallinn, hlavní město Estonska, je rájem pro historické nadšence. Tento přístav s bohatými dějinami najdete na jižním pobřeží Finského zálivu Baltského moře.

Historický vývoj se zřetelně projevil na životě místního obyvatelstva, ale také na samotném vzhledu města. Důležitým mezníkem je obnovení nezávislosti Estonska v roce 1991. Tento historický moment měl jasný vliv na vzhled urbanistických a architektonických prvků budov. S nástupem nové politické situace muselo bohužel pár historických budov ustoupit novostavbám.

 


Nejbližší aeroport: Mezinárodní letiště Lennarta Meriho

Web: http://www.tallinn-airport.ee/en

Kód: TLL

Tallinn - Praha trasa letu

   Trasa letu z Prahy do Tallinnu s přestupem ve Varšavě, výběr tarifu na Kiwi.com

 

Možná vás překvapí, že Tallinn se řadí mezi jedny z turisticky nejnavštěvovanějších měst Evropy. Hlavním cílem turistů je Staré město. Podtrhuje to i fakt, že toto historické centrum bylo roku 1997 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Staré město je jistě nejcennější části města co se týče historického a architektonického odkazu. Jedná se o zachovalé středověké hanzovní město. Mnoho budov si zde zachovalo svůj původní vzhled, který se datuje do 13. století. Rovněž byla zachovaná část městského opevnění s věžemi a branami.

 

en.wikipedia.org

 

Tato část města je velkou mírou tvořena sakrálními stavbami a každá z nich je něčím jedinečná. Gotický kostel sv. Mikuláše láká na mohutnou věž, která se tyčí těsně vedle hradního vrchu. Kostel sv. Ducha je zas vybaven pozdně gotickým dřevěným oltářem od Bernta Notkeho. Kostel sv. Olafa je znám primárně díky své vysoké věži, která původně měřila 159 metrů a ve své době byla nejspíše jednou z nejvyšších staveb v Evropě, možná na celém světě. Postupně díky přestavbám se její výška snížila na dnešních 123 metrů.

 

Fakta o městě

Počet obyvatel: 429 899

Rozloha: 159,2 km²

Nadmořská výška: 0 - 63,6 m n. m.

 

Zajímavá je jistě i budova dominikánského kláštera sv. Kateřiny a kostel sv. Michala, který byl původně klášterní cisterciácký kostel, ale nakonec ho přeměnili na kostel pravoslavný.

V menší míře jsou zde zastoupeny i budovy světské povahy. Mezi zajímavé stavby můžeme určitě zařadit gotickou radnici s věží a vyřezávanými ozdobnými lavicemi v sále magistrátu. Součástí Starého města je i hradní vrch Toompea, který dlouhou dobu fungoval zcela samostatně, oproštěn od “dolního města” Tallinnu.

 

Mapa

  Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Mimo Staré město naleznete hned několik architektonických skvostů, které se řadí již více do moderní doby, jelikož vznikaly totiž v období národního rozmachu. Jedná se třeba o modernistickou budovu Akademického divadla, která má ve svém sousedství budovu hudebního divadla a koncertní síně Estonia.

 

 

Pro nadšence do umění lze doporučit pozdně barokní až raně klasicistní zámek navržený italským architektem Nicolem Michettim. Původně vykonával funkci letní rezidence Petra Velikého, nyní se však zde nachází muzeum umění.

Pokud už navštívíte Tallinn, doporučuji zabloudit na nábřeží zálivu, kde se nachází pomník 117 ruských námořníků. Ti v tomto zálivu roku 1893 utonuli. Společně s námořníky šla ke dnu i jejich válečná loď Rusalka.

 

Autor: M. K.

 

Mohlo by vás zajímat:

Letenky za 300 Kč do Maroka, Milana i Tallinnu

Letiště Tallinn (TLL)

Hlavní město Estonska

 


 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.