Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Thassos, místo na které nás už nemusí vábit Sirény

Ostrov, nevelký svou rozlohou, leží v Egejském moři a ze všech řeckých ostrovů má nejsevernější polohu. Od pevniny je vzdálen pouhých 8 km a nadohled má též makedonské pobřeží.

Z řeckých bájí a pověstí jej známe jako sídlo Sirén, které svým vábivým a neodolatelným zpěvem lákaly námořníky. Pro ně to však bylo to poslední, co v životě slyšeli, krom tříštění vlastních lodí o thassoské útesy. I dnes nás Thassos může neodolatelně vábit, ale na rozdíl od antických námořníků nás nepotká zkáza, ale spíše malý ráj.

 


Zelený smaragd v Egejském moři

Většina  řeckých ostrovů, přes svou zjevnou krásu, trpí jedním neduhem. Tím je letní nadměrné sucho a také časté nebezpečí požárů.  Thassos je světlou výjimkou. Pro své bohaté piniové, borovicové  porosty a olivové háje je nazýván zeleným smaragdem.  Dostane se nám zde kombinace křišťalově modré hladiny se svěží zelení okolních kopců.

Ostrov má středomořské klima, což znamená letní teploty 25-35°C od poloviny května do poloviny října.

 

Pohled zhora

 

Dovolená s léčivými účinky

Přestože není Thassos pro turisty neznámým pojmem, přeci jen ho ještě nezasáhla komerční stránka cestování v takové míře, jako ostatní řecké ostrovy. Můžeme zde strávit poklidnou a pohodlnou dovolenou, což jistě potěší srdce nejednoho romantika. Navíc klima na ostrově je přímo léčivé, což je vyvoláno kombinací vlhkého mořského vzduchu s vůní blízko rostoucích pinii a borovic.  Proto je ostrov často vyhledáván astmatiky a vůbec lidmi s dýchacími obtížemi.

Také rodiny s dětmi jistě ocení poklidný ráz ostrova. Navíc na mnoha plážích není nutné se chránit před sluncem slunečníkem, stačí si jen sednout do stínu košaté pinie.

Pro svou nevelkou rozlohu, není vhodný pro ty, kteří chtějí aktivně brázdit krajinu křížem krážem, ostrov projedete autem za jeden den. Jeho celkový obvod tvoří pouhých 95 km.  Dobrou volbou pro cestování po ostrově, je zapůjčení, cenově dostupného, auta nebo mopedu.  Touhu po vzdálenějším cestování pak mohou uspokojit fakultativní výlety na pevninu.

 

Hlavního město ostrova – Limenas


Moře a pláže

Na Thassosu máme na výběr z několika typů pláží. Můžeme volit spíš klidné, téměř opuštěné pláže v severní a východní části ostrova, které se tvoří mezi skalnatými vrcholky. Zde nás může potěšit také vůně divoce rostoucího tyminu, rozmarýnu či oregana. V jižní a západní části Thassosu se nacházejí hluboké písčité zátoky. Moře je zde křišťálově čisté a můžeme zde zahlédnout nejen hejna drobných rybiček, ale když se nám poštěstí, tak i mořskou želvu karetu.

 

Zdroj videa: YouTube CC, Flow Rythms, Thassos

 

Antické památky jako na dlani

Rozvaliny starého přístavu a antického chrámu, můžeme nalézt ve vesničce Alyki. Je zde také původní lom, kde starověcí stavitelé těžili mramor. V hlavním městě ostrova Limenas, můžeme obdivovat původní antické tržiště – Agoru.  

Thassos byl významnou obchodní křižovatkou vodních cest a svůj rozkvět datuje do období mezi 4. - 2. století př. n. l. V Limenas  nás čeká ještě minimálně jedno zastavení na naší pouti antikou. Tím je zachovalé kamenné divadlo, které bylo vystavěno již před dvěma tisíci lety. Římané jej posléze změnili v arénu pro klání gladiátorů. Dnes se opět vrací ke svému původnímu účelu. Pořádají se zde divadelní produkce a koncerty.


Místní speciality a bílé zlato

Tak jako ostatní řecké ostrovy, tak i Thassos je proslulý především výrobou olivového oleje, vína a medu. Můžete si vybrat i místní specialitu – med s příchutí tymiánu nebo piniových oříšků. Navíc si tyto výrobky můžete zakoupit i v biokvalitě. Pokud jsme u potravin, nemůžeme vynechat produkty z kozího a ovčího mléka. Stáda koz jsou ve vnitrozemí ostrova častým jevem a dobře se jim zde daří.

 

   
 Tip na hotel:  Villa Sofia Cena na noc pro dva - 814 Kč
   

 

Thassos je sídlem jedné z nejlepších klenotnických firem v Řecku a to je Iris Gold. Právě zde si můžete zakoupit krásné šperky pro celou rodinu z bílého zlata. Najdete je v každém klenotnickém obchůdku po celém ostrově. Pokud přímo naše peněženka nestačí na 100% ručně vyráběné zlaté šperky, pak můžeme volit levnější bižuterii.

 

Thassos je dobrou volbou pro alergiky a astmatiky, pro milovníky klidné dovolené, rodiny s dětmi a romantiky.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC - Arend Kuester, Thassos - potápění

 

 

 

   
  Čtěte také:
  Zájezdy do Řecka
  Řecké ostrovy
   

 


Vložil/a: Daniel Česák 28.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.