Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Varna - informace, doprava, ubytovaní

Varna je třetím největším městem Bulharska. Metropole leží u Černého moře na ploše o velikosti 205 km2 a představuje největší bulharský přístav. Žije zde zhruba 320 tisíc obyvatel.

Varna je označovaná jako "přímořská metropole Bulharska", je také sídlem vrchního velení bulharského námořnictva.

 

 

Doprava

Nachází se zde mezinárodní letiště (kód VAR). Leží asi 8 kilometrů západně od centra města. Do centra se z něj dostanete autobusem číslo 409. Co se autobusové dopravy týče, nádraží meziměstských autobusů najdete západně od centra města. Asi půl kilometru jižním směrem se nachází nádraží minibusů. Na hlavní vlakové nádraží se dá z centra bez problémů dojít pěšky.

 

 
Mohlo by vás zajímat: Letiště Varna (VAR)
 

 
 Letenky z Prahy do Varny - přehled
 

 

 

Ubytování

Ceny v hotelech i v restauracích jsou relativně obdobné jako ve větších městech v České republice. O ubytování nebudete mít ve Varně nouzi. Levnější hotely se nachází v oblasti kolem katedrály či u vlakového nádraží. Další ubytovací zařízení najdete u pláže.

 

   
  Tip na levné ubytování:  Victoria Hotel  Cena na noc pro dva - 712 Kč
   

 

 

Zdroj videa: YouTube CC Richard Randall , Varna

 

Co navštívit?

Pokud hledáte místo pro relax a odpočinek, nenechte si ujít rozlehlý Primorskyj park (někdy také nazývaný Mořská zahrada). Park byl založen českým botanikem Antonem Novákem a patří mezi největší a nejstarší parky v této oblasti. Jak název napovídá, nachází se hned u moře a najdete tu například zoologickou zahradu, dětský zábavní park, akvárium i delfinárium. Akvárium představuje expozici zaměřenou na flóru a faunu Černého moře.

 

 

Za navštívení stojí také Národní námořnické muzeum (Naval museum) v jižní části parku, kde jsou k vidění makety námořních lodí a jejich vybavení, dále letadel či vodních děl. Budova muzea pochází z roku 1890 a patří k nejznámějším symbolům města.

 

   
                                        Počasí v této lokalitě
   

 

Památky

Ve druhé polovině 19. století probíhaly ve Varně výstavby domů i ulic inspirované francouzskými bulváry. Nachází se tu přes 150 kulturních a historických pamětihodností. Za navštívení stojí například římské lázně pocházející z 2. století. Při návštěvě města nevynechejte také Planetárium Mikuláše Koperníka, které se nachází v areálu Primorskyj parku.

Další památkou města je Katedrála Nanebevzetí Panny Marie na náměstí Metropolita Simeona. Katedrála byla vybudována v letech 1880 - 1886 a předlohou se jí stala katedrála v Petrohradu. Představuje druhou největší katedrálu v Bulharsku. Za navštívení stojí také kostel Sveti Nikolai, který se nachází přímo v centru města, a můžete v něm obdivovat překrásné nástěnné malby.

Významnou atrakcí je také Archeologické muzeum, které vystavuje mimo jiné tzv. varnské zlato. Muzeum se nachází v budově navržené architektem Petko Momčilovem. Stavba původně sloužila jako dívčí gymnázium. V roce 1952 bylo sice muzeum přestěhováno do jiné budovy, ale v roce 1983 se opět vrátilo na původní místo. Čeští bratři Karel a Herman Škorpilovi se podíleli na rozvoji muzea a patřili mezi tzv. „Varnenskou archeologickou společnost“, která se o založení muzea výrazně zasloužila.

 

Další významná muzea ve Varně:

  • Battle of Varna Park Museum

  • Naval Academy Planetarium

  • Etnografické muzeum

 

Most Asparouhov byl označen jako nejdelší most v Bulharsku. Měří více než 2 kilometry a spojuje centrum Varny s čtvrtěmi Asparouhovo a Galata. Pokud máte rádi adrenalin, pak byste měli vědět, že tento most je populární pro bungee jumping.

Na pobřeží Černého moře zhruba 5 kilometrů od Varny stojí palác Euxinograd a překrásným parkem. Bývalý královský palác je v současnosti vládním sídlem, v určené období je ale otevřen pro návštěvníky.

 

 

Autor: Simona P.

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.