Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Zermatt, městečko s čistým vzduchem

Zermatt, en.wikipedia.org  Švýcarské městečko Zermatt leží přímo na úpatí  hory Matterhorn. Zdejším obyvatelům velice záleží na tom, aby zde zůstal čerstvý vzduch, proto dokonce zařídili, aby sem nesměla jezdit žádná auta. Pokud do těchto končin přijedete vozem, nezbývá proto, než ho někde nechat. Například v Tätschi, městečku ležícím asi 7 km před Zermattem.

 

 

Dopřejte si výlet lanovkou

Ochutnáte zde pravý horský vzduch nezkažený zplodinami. Dopravy se také nemusíte bát. Do Zermattu dojedete klidně vlakem, protože jinak po jeho centru jezdí jenom elektromobily. Ve městě a okolí vás nadchnou typicky horská stavení, která jsou názornou ukázkou švýcarské architektury. 

 


Také výhled na hory Matterhorn je nádherný. Ovšem žádní amatéři by se o jeho zdolání rozhodně pouštět neměli. Je to záležitost pouze pro zkušené horolezce a jejich horské průvodce.

Za připomenutí stojí, že poprvé vrchol této hory zdolal Edward Whymper roku 1865. Ovšem i v případě, že nemáte zkušenosti ani vybavení na zlézání horských masivů, i tak i můžete krásu hor dopřát. Pomůže vám k tomu zdejší lanovka, se kterou se dostanete nahoru až do výše 3885 m n. m. Dorazíte na Malý Matterhorn, ze kterého už budete mít vrchol toho vyššího jako na dlani.

 

Zermatt, en.wikipedia.orgObservatoř Gornergrat

 

Zrodilo se horské středisko

Samotný Zermatt se rozkládá ve výšce 1620 metrů, tedy o něco málo výše, než je vrchol naší nejvyšší hory Sněžky.

Jak už bylo řečeno, auta sem nesmí, mohou se přiblížit maximálně na vzdálenost 5 km. Město ukryté v náručí Walliských Alp se nachází v horní části údolí Matter. Od zdejšího nádraží ke kostelu se vine hlavní třída.

 

 

Dnes patří městečko k luxusním letoviskům, ovšem v dávných dějinách tomu tak nebylo. Zermatt byl původně středověkou vesnicí, kde se její obyvatelé zaměřovali hlavně na pastevectví, ze kterého zbohatnout rozhodně nemohli. Ovšem v 19. století začali jeho krásu objevovat turisté. Právě díky nim zde začaly vznikat hotely, lanovky, byla přivedena železnice. A tak se proměnil ve vyhledávané horské středisko.

 

Zermatt, en.wikipedia.orgTypická architektura horkého města

 

 

Zermatt, en.wikipedia.org

Zermatt, en.wikipedia.orgVrcholky hor v blízkosti horského města

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, HeyJenniferJones, Zermatt

 

Lyžařské zájezdy v oblasti švýcarského města Zermatt.

Přehled ubytování v této lokalitě

Zermatt

Zermatt

 

logo

 

 

 

Čtěte také:

Seznam měst - Švýcarsko

Seznam letišť ve Švýcarsku

10 největších jezer ve Švýcarsku

Lyžařská střediska ve Švýcarsku

Místní měna

 

 


 

Vložil/a: Daniel Česák 09.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.