Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

10 největších jezer ve Švýcarsku

Ženevské jezero o rozloze 580 km2 a hloubce 310 m je největším a nejhlubším jezerem Švýcarska a Alp. Leží na hranici s Francií, takže je též největším francouzským jezerem. Zároveň jde o druhé největší jezero ve Střední Evropě, hned po Balatonu. Jeho délka dosahuje až 72 km a šířka 14 km. Na jezeře se nachází dva ostrovy, Ile de la Harpe a Ile de Peilz.

     
   
  Mapa: openstreetmap.org, jezero je protáhlého půlměsíčního tvaru.  

 

Druhé místo zaujímá Neuchâtelské jezero, se svou rozlohou téměř 218 km2 a hloubkou 153 m. Leží v západním Švýcarsku, na Sever od Ženevského jezera. Současně jde o největší jezero, které leží celé ve Švýcarsku. Je 38,3 km dlouhé a 8,2 km široké. Neuchâtelské jezero je spojené průtokem s Bielským jezerem a jeho břehy jsou hornaté anebo mírně skloněné.

 

Poloha jezera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Bodamské jezero o rozloze 536 km2 a hloubce 254 m zaujímá druhou pozici největších jezer v Alpách. Z menší části se nachází na Severovýchodě Švýcarska, převážně pak na Jihu Německa a Západě Rakouska. Ve Střední Evropě se pyšní 3. místem, hned po Balatonu a Ženevském jezeře.

 

Poloha jezera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Lucernské jezero, také nazývané Jezero čtyř lesních kantonů. Nachází se u úpatí Alp v samotném srdci Švýcarska – v mezihorské tektonické propadlině, kde působil ledovec. Svůj název si nese podle čtyř kantonů, do jejichž území zasahuje – Lucern, Unterwalden, Schwyz a Uri.

 

Poloha jezera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Ve staré ledovcové kotlině, severně od Glarnských Alp, se nachází Curyšské jezero, jehož rozloha činí 88,5 km2 a dosahuje hloubky až 143 m. Na délku se rozkládá do 40 km, skrze území tří kantonů: Curych, Schwyz a St. Gallen. Jezero je nudlovitého tvaru a široké je 1 až 4 km.

 

Tvar jezera připomíná pivařský rohlík, Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Thunské jezero, které se nachází v kantonu Bern na severním úpatí Bernských Alp, má rozlohu 48,3 km2 a disponuje hloubkou 217 m. Do šíře se rozpíná až 17,5 km a je zhruba 3,5 km široké.

 

Poloha jezera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Lago Maggiore, z větší části italské jezero, 66 km dlouhé a 10 km široké, jeho rozloha tak činí 212 km2. Po Grandském jezeře je druhé největší v Itálii a díky své hloubce 372 m je nejhlubší ve Švýcarsku. Je proslulé ze druhé světové války, kdy zde bylo povražděno 50 Židů příslušníky 1. praporu LSSAH.

 

Mapa: openstreetmap.org

 

V Západním Švýcarsku se nachází Bielské jezero ležící převážně v kantonu Bern. Svým jižním koncem však zasahuje do kantonu Neuchâtel, poblíž Neuchchâtelského jezera. Rozloha tohoto jezera činí 39,3 km2, hloubka 75 m a na délku dosahuje až 15 km.

 

Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Na severním úpatí Alp se nachází Zugské jezero, které svou délkou 13,7 km a šířkou 4,6 km zasahuje do kantonů Zug, Schwyz a Lucern. Jeho rozloha je 38 km2 a hloubka kolem 198 m. Poutavé je, že se jezero skládá ze dvou částí, které jsou spojené širokým průlivem.

 

Poloha jezera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Jako poslední bych zmínila Luganské jezero, pojmenované podle města Lugano, které se nachází na nejjižnějším konci Švýcarska. Je lokalizováno v Lombardských Alpách a svou rozlohou 48,7 km2 a hloubkou až 288 m zasahuje až na území Lombardie.

 

Poloha jezera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

 

 

 

       
 

Čtěte také:

 

 
 

Seznam měst - Švýcarsko

Seznam letišť ve Švýcarsku  
       

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 16.06.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.