Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Ženevské jezero, pýcha Švýcarska a Francie

 Švýcarsko s  Francií se pyšní největším alpským jezerem a po Balatonu druhým největším sladkovodním jezerem v oblasti střední Evropy vůbec. Řeč je o Ženevském jezeru, které svým nepravým názvem odhaluje jen kousek své polohy. Pravý název tohoto jezera je francouzské “Lac Lemán“. Jezero je ledovcového typu a hlavní přítok tvoří Rhona.

 

 

Jezero se rozkládá na neuvěřitelné ploše 580 kilometrů čtverečních a do délky 72 kilometrů. Nejširší místo měří 14 kilometrů.

Vzniklo z ramene Rhonského ledovce, v zimě nezamrzá a teplota vody v létě se pohybuje od 19 až 24 stupňů Celsia. Jeho voda je bohatá na minerály, například na hořčík.

 

Mapa: openstreetmap.org, jezero je protáhlého půlměsíčního tvaru.

 

Na jihu a východě leží mezi Savojskými a Bernskými Alpami a na severozápadě sousedí s Jurou.

Dělí se na tři části. Počáteční malá část se nazývá Haut Lac (Horní jezero), rozlehlá část Grand Lac (Velké jezero) a užší třetina Petit Lac (Malé jezero).

Přilehá ke třem švýcarským kantonům: Vaud, Valais a Ženeva.  Na jižním konci jezera leží Ženeva, hlavní město stejnojmenného kantonu, které je sídlem OSN, domovem hodinářského průmyslu a bankovnictví.

Na severním konci jezera leží hlavní město kantonu Vaud. Lausanne, které se pyšní velkolepou univerzitou a sportovním duchem.

 

   Ubytování v Lausanne

 

Hôtel du Marché

Cena na noc pro dva - 1 920 Kč
  Cena na noc pro tři - 2 010 Kč
 

LHotel

Cena na noc pro dva - 2 120 Kč

 

Dále k jezeru přiléhají velká města jako například Montreux, kde se na břehu nachází pomník Freddieho Mercuryho a Vevey „centrum vinařství a čokolády“. Dále zde najdeme krásný zámek Château de l'Aile, Muzeum fotoaparátů a sídlo firmy oblíbených pochutin Nestlé. Obě města leží na severovýchodním břehu.

  Hotely v Montreux

 

Hôtel de Chailly

Cena na noc pro dva - 2 540 Kč
 

Hotel Helvetie

Cena na noc pro dva - 2 720 Kč

 

 

Na vodní ploše se nachází dva ostrovy „lle de la Harpe“ a „lle de Peilz“.

Název „Lemán“ pochází z dřívějšího latinského názvu kraje Lemanus. V 19. století se též takto nazýval kanton Vaid.

Římané jezero nazývali „Lacus Leman“, což se převzalo z keltského lem (velká voda).

Turisté sem jezdí především kvůli vodním zážitkům jako jsou například veslování, plachtění, windsurfing nebo relaxační koupání.

Návštěvníci si také mohou užívat šlapadla nebo odpočinkové jízdy na lodích. Samozřejmostí života na vodní hladině jsou ladné labutě a divoké kachny, které přivykly společnosti lidí a turisté je chodí rádi krmit.

 

 

Pobřeží jezera lemují vinice a vinařské vesničky, které mají na severním břehu ideální podmínky na pěstování vína. Dostatek slunečního svitu a mírné podnebí. Proto jsou vinice ideálním tipem na výlet za účelem degustace ať neznámých nebo světově proslulých  vín za svitu pozdních paprsků.

Na své si také přijdou příznivci horských túr a outdoorových sportů.

Návštěvníci spjatí s přírodou se mohou ubytovat v malebných apartmánech na břehu jezera, kde lze teplé večery trávit pozorováním hvězd.  Není proto divu, že už tolik let jezero a jeho okolí láká spousty turistů.

 

   
Mohlo by vás zajímat: Seznam největších evropských jezer
   

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.