Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Biskajský záliv

Baskicky Mar Cantábrico, francouzsky Golfe de Gascogne, anglicky Bay of Biscay je záliv Atlantického oceánu, ohraničený na severu Bretaňským poloostrovem (městečko Penmarch; sto kilometrů jižně od Brestu) a na jihu ostrovem Pyrenejským. Rozloha zálivu je 194 tisíc km2, největší hloubka byla naměřena v Iberské pánvi, a to 5,3 kilometru.

 

 

Oceán je v této oblasti velmi neklidný – je známý častými bouřkami, silnými proudy a velkými vlnami. Nicméně touto oblastí plují z Anglie do Španělska mnohé výletní lodě, neboť je možné vidět zde velryby.

Vlnami Biskajského zálivu jsou omývány břehy známých přístavů: ve Francii je to Bordeaux, Nantes, La Rochelle a Concarneau a ve Španělsku jsou to města San Sebastian, Bilbao, Santander, Gijon a A Coruňa. Je vidět, že jich není mnoho, pobřeží zálivu je většinou strmé a nepřístupné. Avšak jsou tu i písčité pláže, na francouzském území některé i naturistické.

 

Poloha zálivu, zdroj mapy: Decora, via Wikimedia Commons

 

Na dně zálivu se nachází množství vraků lodí snad ze všech období evropských dějin. Jedním z nich je s největší pravděpodobností liberecká ponorka Reichengberg, která v Biskajském zálivu zmizela v roce 1941. Pravděpodobně najela na minu a vybuchla. Tým libereckých výzkumných pracovníků plánuje vydat se v letošním roce do Biskaje, ponorku zaměřit a potopit se k ní. Ti nejoptimističtější hovoří i o jejím vytažení na pevninu.

Chtěli byste v Biskajském zálivu strávit dovolenou na lodi? V Bretani se najde víc takových míst, kde si můžete pronajmout plachetnici nebo plachetní jachtu, a to i s kapitánem, anebo bez něj. Pronájem můžete uskutečnit na týden, víkend, nebo třeba jen jeden den. Charterovou zemí je Francie, přístav La Rochelle.

Autor: Jaroslava Linková

 

Poloha zálivu, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

 

 


 

     
    Mohlo by vás zajímat:
   

Seznam moří

   

Teploty moří a oceánů

   

Největší průplavy a kanály na světě

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.07.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.