Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Časová pásma

mapa, en.wikipedia.orgV minulosti se používal sluneční čas, který byl však nevýhodný, neboť se lišil od místa k místu. Proto byla Země rozdělena na časová pásma, což jsou vždy oblasti zhruba 15° kolem daného poledníku a kde se používá stejný čas. Ten je určen posunem od nultého poledníku, který prochází Královskou observatoří v Greenwichi u Londýna. Ostatní časová pásma jsou popsána rozdílem počtu hodin, o které se v nich platný čas liší od UTC. To je zkratka anglického výrazu Coordinated Universal Time - koordinovaný světový čas.

 

 

 

 


Časové pásmo je tedy území, kde je používán standardní čas. Ten však není dán pouze časovým pásmem, do kterého toto území patří, ale také tím, zda se v daném státu používá letní čas. Česká republika patří do časového pásma, kde se k UTC přičítá jedna hodina.

 

Časová pásma

 

Aktuální čas v jakémkoliv městě naleznete na tomto odkaze.

Časová pásma si lze představit jako ideální pruhy široké 15 stupňů. Ovšem pak by některé státy měly více časových pásem, jelikož by jejich hranice přesahovaly ideální pásmo. Proto se stanovily takové tvary časových pásem, které se přizpůsobují hranicím států.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

1875 Kč sleva na webu Booking.com

Plánování letů bude jednoduší. Google uvedl do provozu nový vyhledávač letenek

Flightradar24, aneb sleduj pohyb letadla na monitoru

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.