Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Anežský klášter

Anežský klášterAnežský kláštěr byste našli na pražském Starém Městě. Jinak se mu také říká Na Františku a jedná se o památku s výraznou historickou hodnotou a současně vůbec první pražskou gotickou stavbu.

 

 

Založení a slavná historie

Datum vzniku kláštera můžeme přiřadit k roku 1231. Jméno dostal po ženě, jíž historikové připisují jeho založení. Tou by měla být Anežka Česká, dcera krále Přemysla Otakara I. Původně prostory prvního kláštera klarisek na našem území sloužily coby špitál.

 

Poloha kláštera, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

 

Po dobudování kláštera se k ženské části přidružil rovněž i mužský konvent menších bratří. Ve své době šlo o významné duchovní centrum, které ovlivňovalo chod celého státu a také o přemyslovské mauzoleum, k tomuto účelu sloužila konkrétně jedna část, a to kostel sv. Salvátora.

 

 

Celému komplexu vévodí kostel sv. Františka, ze kterého se nám ovšem dnes zachovalo pouze jeho torzo. Na pojetí všech staveb je poznat vliv cisterciácké burgundské architektury. Vzhledem k tomu, že v pozadí založení kláštera patrně stál přímo královský rod, projevilo se to na jeho velkolepém pojetí, které odráží počátky vzestupu gotiky v českých zemích. O renesanční přestavbu se zasloužili dominikáni, kteří se v 16. století do té doby chátrajícího skvostu ujali.

 

 


Úpadek kláštera, obnova a současný stav

Definitivně zrušen pak byl v roce 1782 rozhodnutím tehdejšího císaře Josefa II. Následně přešel do rukou nových majitelů, kteří tu nechali vybudovat chudinské byty, skladiště a dílny. Schylovalo se k tomu, že bude srovnán se zemí, nicméně přičiněním Jednoty pro obnovu kláštera blahoslavené Anežky se tak naštěstí nestalo a po roce 1940 se mohl dočkat i zasloužené rekonstrukce.

 

 

Dnes zde především najdete expozice Národní galerie, která se stala i novým majitelem, a rovněž slouží prostory coby pohřebiště některých významných panovníků. Krom samotné Anežky České zde místo posledního odpočinku našla též Anežka Přemyslovna, dcera Přemysla Otakara II. a řada dalších zásadních postav národních dějin.

Místo také opřádá mnoho tajemných legend a pověstí, například ta s tragickým koncem o zavražděné mladé dívce.

 

 
       Mohlo by vás zajímat: 10 pražských míst, která stojí za návštěvu.
 

 

Ubytování v této lokalitě 

Hotel Hastal Prague Old Town

Hotel Casa Marcello, Řásnovka, Staré Město

 

 

              Přehled všech pražských památek
       

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.01.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.