Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Staré Město pražské - Antiqua civitas Pragensis

Staroměstské náměstíPokud si chce mimopražský turista vychutnat tajuplnou atmosféru Prahy, udělá nejlépe, když se vydá do spleti  prastarých dlážděných uliček Starého Města. Ztratit se v nich může i člověk s dobrým orientačním smyslem, natož pak přespolní.

 

Bonus však čeká na každého, kdo se posléze vymotá a otevře se mu pohled na Staroměstské náměstí. Rozloha Starého Města je 129,03 ha a náleží k městské části Praha 1. Svým územím Staré Město obklopuje Josefov a jeho součástí je také Střelecký ostrov.

 

 

Střelecký ostrov

Střelecký ostrov

 

Trocha historie

Od poloviny 9. století je doloženo hradiště na ostrohu Opyši nad ohybem Vltavy. Další klíčové hradiště pak vzniklo v polovině 10. století na místě dnešního Vyšehradu. Mezi oběma hradišti, rozloženými na obou vltavských březích, nastal čilý obchodní ruch. Postupně se oba břehy, od přelomu 10. a 11. století, propojily díky hojnému osídlení.

Z té doby je také dochována zpráva o  stržení dřevěného mostu velkou vodou. První kamenný most pak přehradil Vltavu až roku 1172 a nesl název Juditin most.

V tomto období již byla Praha hlavním centrem Přemyslovské dynastie. Podhradí a tržiště na pravém břehu Vltavy se v letech 1232 až 1234 změnily ve Staré Město, které mělo také svá opevnění. Ta byla zbořena až po dostavbě Nového Města.

 

Mapa

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Významná byla také staroměstská privilegia. Jedno z nich, od krále Jana Lucemburského z roku 1330, dokonce praví, že Staroměstští smějí trestat mladíky vedoucí neuspořádaný noční život i ty, kdož půjčují peníze dětem bez svolení rodičů. Nutno podotknout, že sám Jan Lucemburský nebyl zrovna vzorem ctnosti, a tak inspiraci zřejmě hledal sám u sebe.

 

 

   
   Mohlo by vás zajímat: Místa v Praze, která jsou spjata se slavnými osobnostmi
   

 

 

Sloučení Starého Města s Prahou

Ač se to zdá neuvěřitelné, až do roku 1784 existovalo Staré Město jako samostatná jednotka a nebylo součástí Královského hlavního města Prahy.  To se změnilo 12. února téhož roku, kdy bylo Staré Město sloučeno s hlavním městem.

 

Nejvýznamnější památky Starého Města

Kulturním i historickým centrem Starého Města je Staroměstské náměstí, které bylo svědkem mnoha dějinných mezníků, počítaje v to např. popravu 27 českých pánů dne 21. června 1621. Návštěvník Prahy však své oči upírá hlavně Pražskému orloji, hlavní dominantě Staroměstské radnice. Ta svou konečnou podobu získala v r. 1360, kdy k původně gotickému domu, byl přistavěn druhý dům a v něm zřízena radní síň.

 

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

 

Malou Stranou je Staré Město spojeno Karlovým mostem a další významné památky se nacházejí podél Královské cesty, jež vede od Prašné brány Celetnou ulicí, přes Staroměstské náměstí až na Pražský hrad. Její součástí je také Nerudova ulice na Malé Straně.

 

Karlův most

Karlův most

 

Srdce Prahy

Jestliže je Praha srdcem Evropy a také centrem České republiky, pak Staré Město Pražské je srdcem Prahy. Je vnitřním srdcem, velkého srdce. Magickým centrem, působícím na své návštěvníky, kteří vnímají jeho nezaměnitelnou atmosféru a tají dech nad jeho starobylou krásou.

 

 

 

 

Čtěte také:

Kam vyrazit v Praze?

Praha a deset málo známých zajímavostí

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

Všechny pražské památky na jednom místě

Pražské zajímavosti: podniky spjaté se slavnými osobnostmi

 

 

 


 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 30.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.