Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Betonová hranice

Tvrz Bouda, cs.wikipedia.orgMilovníci přírody a vojenské historie si jistě oblíbí Orlické hory. Na hřebeni zde před druhou světovou válkou vznikl rozsáhlý pás opevnění sestávající se z řopíků a menších či větších pevnůstek, které zde zformovaly tzv. betonovou hranici. Název "Betonová hranice" nese i jedna naučná stezka nedaleko města Králíky. Z nich pohodlně dojdete po červené přes Dolní Boříkovice na rozcestí Odranec, kde už se napojíte na naučnou stezku. Přiblížit se můžete i autem a nechat ho třeba v zmíněných Dolních či ještě bližších Horních Boříkovicích. Ovšem pokud chcete vzít všechno popořádku, začněte v Mladkově. Zde můžete pohodlně zaparkovat a rovnou vyrazit za poznáním.

NS Betonová hranice

Trasa NS Betonová hranice je asi 15 km dlouhý okruh začínající a končící v obci Mladkov. V sosučasné době je na trase stezky 23 informačních cedulí, které vám přiblíží problematiku opevňování našeho pohraničí v předválečných letech. Na cestě potkáte dvě expozice. Muzeum Vysoký Kámen, které představuje jeden objekt těžkéh opevnění, který se současně pyšní původním vnitřním vybavením. Dále přezentuje ještě tři objekty lehkého opevnění. Všechny objekty jsou přístupné veřejnosti za přítomnosti provozovatele. Pro otevírací dobu navštivte stránky Vojensko historicko technického muzea. Dalším přístupným objektem a současně muzeem je dělostřelecká tvrz Bouda. Jedná se o jednu z největších pevností ze 30. let 20. století, která je přístupná veřejnosti. Tvrz Bouda bude otevřena 30. dubna a přístupná veřejnosti do 30. září denně. Pro další informace o prohlídkách doporučuji návštěvu webové stránky dělostřelecké tvrze Bouda. Za návštěvu určitě stojí podzemní komplex tvrze, kam vás zavede jeden z prohlídkových okruhů. Délka podzemních chodeb je okolo 1,7 km.

 

NS Betonová hranice

 

Výlety v okolí

Jak jsem již zmínila, nedaleko se nachází hezké městečko Králíky, odkud se můžete projít na Horu Matky Boží. O tomto místě jsme vám psali v jednom z našich článků. Milovníci vojenské historie mohou u Králík obejít další naučnou stezku - NS Vojenská hranice a navštívit dělostřeleckou tvrz Hůrka, kde se nachází muzeum vojenského opevnění. Přímo z naučné stezky Betonová hranice můžete na rozcestí Nad Boudou pokračovat po červené na rozhlednu Suchý vrch.

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 12.04.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.