Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Chýnovská jeskyně

Foto, cs.wikipedia.orgSpadá do katastru obce Dolní Hořice, která leží východně od Tábora. Významem jde o nejdůležitější krasový útvar jižních Čech, poměrně složitý, vytvořený ve vápencích. A také největší, celkem se jedná zhruba o 1,5 km dosud zmapovaných chodeb, přičemž čtvrtina zůstává trvale zatopena vodou. Vůbec poprvé ji v roce 1863 tak trochu nedopatřením objevil skalník pracující v místním lomu.

 

 

 

 

Vznikla korozní činností podzemních vod a dnes bychom zde nenašli příliš bohatou krápníkovou výzdobu. Unikátní však je pro jiné atributy, především modelací vlastních prostor jeskyně a rovněž barevností stěn. Za asi nejzajímavější část bývá pokládána tzv. Schwarzenberská chodba. Zdejší Kaple sv. Víta a Vojtěcha se vyznačuje pozoruhodně dobrou akustikou.

 

Foto, cs.wikipedia.org

 

Také se jí připisuje značná důležitost z hlediska mineralogického a geologického, zejména díky objevu unikátní fialové odrůdy minerálu tremolitu. Rovněž slouží coby důležité zimoviště netopýra řasnatého, patrně vůbec největší přírodní v Evropě.

 

Foto, cs.wikipedia.org

 

Přehled ubytování v této lokalitě

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Bozkovské dolomitové jeskyně

Koněpruské jeskyně

Pohádkový svět slovenských jeskyní

Čertovy hlavy, Had, Harfenice a jeskyně Klácelka

Cyklovýlet v okolí Koněpruských jeskyní

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.