Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Hrad Kapušany – strážce Šariše

Zřícenina hradu Kapušany se nachází na strmém kopci zvaném Zámčisko (504 m) nad obcí Kapušany (na pomezí Slanských vrchů a Šarišské vrchoviny). Hrad upoutá pozornost každého cestujícího, který směřuje z města Prešov do Bardejova.

 

Je součástí přírodní rezervace Kapušianský hradný vrch a poskytuje nádherné výhledy na okolní krajinu. Návštěvníci si mohou povšimnout poměrně vysokých hradních stěn opatřených střílnami, okny i vstupními portály, které se dochovaly do dnešních dnů.

 

 

Z historie

První zmínky o obranném hradu, který měl chránit místní obyvatelstvo před nájezdem Tatarů, se objevují již v roce 1240, kdy byl majetkem rodu Moglód. Hradní komplex vybavený dvěma věžemi a masivním uzavřeným hradním palácem vznikl koncem 15. století.

Na jeho zbudování se podílel jeho majitel – Andrej Kappa, který od hradu očekával především obrannou funkci. Hrad byl v průběhu 17. století majetkem Imricha Thokolyho, který se ho zmocnil vojenskou silou. Následně padl do rukou uherského vojevůdce Istvána Telekessyho.

Za protihabsburského povstání a při vojenských střetech došlo v roce 1709 k požáru hradu. V roce 1712 se jeho majitelka Eva Gergelakyová pokusila o jeho obnovu, ale o tři roky později bylo ze strany panovníka nařízeno jeho poboření.

 

 

Současné dění

Od roku 2012 probíhají v jeho prostorách intenzivní práce, které směřují k jeho obnovení. Projekt záchrana kulturního dědictví poskytl touto cestou možnost zaměstnání místním občanům evidovaným na úřadě práce. V prvním roce prací zaměstnal 20 osob a v následujícím dokonce 30. Návštěvníkům je přístupný celoročně a zdarma.

 

 

Přístup k hradu

K hradu vedou dvě přístupové cesty z obce Kapušany. Návštěvníci mohou volit mezi kratší cestou přímo po strmém srázu, nebo delší cestou, která hrad obchází lesem. Do obce Kapušany dorazíte vlakem nebo můžete využít k dopravě automobil a zaparkovat ho v blízkosti vlakové stanice.

 

 

 

     
   
  Vesnice Kapušany, okres Prešov, Prešovský kraj, Východní Slovensko, Slovensko, zdroj mapy - openstreetmap.org
 

 

     
  Čtěte také:  
 

Nejkrásnější hrady na Slovensku, které musíte navštívit

 
 

10 největších jezer na Slovensku

 
 

Lázně Bardejovské Kúpele

 
 

Seznam lázní na Slovensku

 
     

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 04.02.2021


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.