Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Kde se natáčela pohádka Lotrando a Zubejda

Filmovou pohádku Lotrando a Zubejda známe skoro všichni – děti i dospělí. Vznikla v letech 1996/1997, na motivy příběhů Karla Čapka Loupežnická pohádka a doktorská pohádka O princezně Solimánské. Scénář napsal Zdeněk Svěrák, režíroval Karel Smyczek. V hlavní roli syna loupežníka Lotranda se objevil, tehdy ještě mladičký, Jiří Strach, který je dnes sám úspěšným režisérem.

 

 

Jen krátce si připomeňme, o čem pohádka pojednává:

Syn loupežníka Lotranda – Lotrando mladší -  se s drvoštěpem z českých lesů vypraví uzdravit dceru sultána solimánského, princeznu Zubejdu. Drvoštěp má být pro princeznu tím pravým doktorem, neboť jeho jméno začíná  písmeny Dr. Víc prozrazovat nebudeme, aby ti, co pohádku ještě neviděli, se měli nač těšit.

Děj pohádky je zasazen jednak do českých lesů a potom do Země solimánské kdesi na Východě. A kde se tyto exteriéry natáčely? Solimánská země se točila v Bulharsku. Aktéři tam strávili celý měsíc a údajně si odtud přivezli, kromě filmového materiálu, spoustu zážitků – příjemných i těch méně příjemných:

  • štáb potřeboval natáčet u moře, ale v těch místech byli samí nudisti a k opuštění pláže se neměli; majitel velbloudice Aishi, pan Ludvík Berousek mezi naháče velbloudici pustil a ti prý utíkali, co jim nohy stačily
  • ve městě se prý štáb nahrnul s velbloudicí naprosto suverénně do místní mešity a zažil tam dost horké chvíle – zvířata totiž do mešity nesmí
  • na natáčení v Bulharsku také nezapomenou ti, kteří dostali pár kopanců od Aishi

V Čechách se natáčelo mj. v obci Polná, která se nachází v kraji Vysočina, asi 15 km od Jihlavy. Filmaři využili především tamní městské muzeum.

Autor: Jaroslava Linková

 

 

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Kde se natáčela pohádka Anděl Páně


 

Na jakých místech se točila pohádka Tři veteráni?


 

Místa, na nichž se točila pohádka O statečném kováři


 

Kde se natáčela pohádka S čerty nejsou žerty?

     

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.12.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.