Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Kde se natáčela pohádka Anděl Páně

Foto, cs.wikipedia.orgŽádná jiná pohádka nevešla poslední dobou tak rychle do fondu klasických vánočních filmů jako Anděl Páně. Byla natočena v roce 2005 režisérem Jiřím Strachem a letos v prosinci se dočká premiéry stejnojmenný druhý díl. Celou dominantou pohádky, sídlem hraběte, je hrad Kašperk. Každoročně ho navštíví více než 50 tisíc lidí.

 

 

Hrad byl postaven na přání samotného Karla IV. v padesátých letech 14. století. Dílo zorganizoval Vít Hedvábný a zrealizoval méně známý bratr Petra Parléře Michal. Královský hrad v Šumavském podhůří, jehož původní název byl Karslberg, měl sloužit k obraně jižních hranic říše. Sloužil však i jako zástava koruně věrným šlechticům. Vyhnul se drancování během husitských válek a Rudolf II. jej zpustlý a zchátralý roku 1616 odprodává městu Kašperské Hory.

 

Foto, en.wikipedia.org

 By Adam Hauner (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons


Okolí hradu je spojováno s mnohými pověstmi. Dříve se zde vykonávalo hrdelní právo, a tak tu dnes občas straší duchové a čerti, potkat můžete i víly a skřítky. Podle jedné z pověstí, ve které chudému dřevorubci zemřela žena a měl se bídně, pomohli skřítkové. Foto, cs.wikipedia.orgKaždou noc chodili s lucerničkami na prsou a káceli za něj stromy, aby mu ulehčili. Když je jednou v noci přistihl, rozprchli se a poslední z nich na něj zavolal: „Podřízni strom úplně, bude to tvé štěstí.“ Učinil tak, jaké ho čekalo překvapení, když místo větví přinesl domů zlato!

Ve vlastním filmu se setkáváme se záběry z hradu například ve scéně, kdy se chystá Dorotky sňatek se správcem. Scéna se odehrává na hradním nádvoří. Domů se vracející hýřivý pan hrabě v podání Davida Švehlíka je další scénou, ve které se nám nabízí celkový pohled na hrad, navíc hrabě projíždí kašperskou hradní bránou. Další scény byly natočeny například na hradu Křivoklát nebo Český Šternberk. Ve filmu si zahrál i hlavní údržbář hradu, jehož snem bylo účinkovat ve filmu, na jeden pokus, který měl, pokácel strom.

Hrad v současnosti nabízí 4 prohlídkové okruhy, z toho 2 pro děti. Pořádají se tu svatby, firemní akce a s otevřenou náručí vítá další filmaře.

Autor: Darina Kováčová

 

 

   
  Čtěte také:
 

Kde se natáčela pohádka Anděl Páně 2

   

 


 

 

 

 

   
  Mohlo by vás zajímat:
 

Kde se natáčela pohádka Lotrando a Zubejda

 

Na jakých místech se točila pohádka Tři veteráni?

   

 




Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.