Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Kokořínsko, aneb jak se ocitnout v Ráji

Pokud hledáte ráj, už ho nehledejte. Leží v malebné krajině Kokořínska a je to Ráj s velkým R. Stejnojmennou obec, čítající několik domů, penzion a hospodu, nalezneme necelých 5 km od městečka Mšeno. Vydat se tam také můžeme pěšky skalním městem po Cinibulkově stezce.

   
   

V Ráji

V obci  Ráj se nachází  selská  roubenka z 19. století, kterou její současní majitelé postupně přebudovali ve stylový penzion. Pokud se zde ubytujeme, ocitáme se chtě nechtě skutečně V Ráji, takový je totiž název penzionu. Ale nutno dodat, že penzion nezůstává svému jménu nic dlužen. Je to místo, kde se budete cítit dobře a nejen vy, stejně tak váš čtyřnohý společník,  nebo i osoba na čtyřech kolech. Bezbariérový přístup do dvou přízemních pokojů nám např. posloužil k ubytování naší nepohyblivé maminky.

 

 

Houska a Kokořín

Asi hlavním lákadlem Kokořínska je hrad, který dal celé krajině jméno. Ruiny, původně raně gotického Kokořína, byly na konci 19. století dostavěny ve stylu tehdejšího romantismu. Hrad působí proto poněkud barvotiskově, je však velmi oblíben českými filmaři a „zahrál“ si už v několika televizních pohádkách. Z Ráje vás na hrad zavede turistická trasa v délce 5 km. Další dominantou Kokořínska je tajemnem opředený hrad Houska.

 

 

Z Ráje se můžeme vydat dvěma směry, buďto rovnou vystoupat za penzionem do lesa a dál se dát po červené, nebo vyrazit po silnici ke koňské ekofarmě Laka a odtud pak prudkým stoupáním po žluté zdolat zalesněný vrcholek a posléze sestoupit do údolí. Tato cesta je romantičtější, ale také náročnější. Nicméně ji zdolávají i crosaři na dvou kolech. Po 7 km nás čeká Houska, místo, kde prý existuje portál do jiného času a také je zde střežena brána do pekel. Zážitkem je prohlídka se svérázným, do historického kostýmu oděným průvodcem, který na hradě bydlí a spousta historek má tak říkajíc z „první ruky“.

 

O hradu Houska jsme psali taky zde

 

Pokličky, Apatyka a Náckova rokle

Výhodou ubytování V Ráji je dostupnost turistických tras, které míří paprskovitě od obce v podstatě všemi směry.  Cestou  na Kokořín narazíme na zvláštní skalní útvary, které eroze přetvořila do podoby „pokliček“  umístěných na homolích pískovcových skal. Zajímavá je také rokle Apatyka, která si udržuje stálou teplotu i v horkých dnech a je domovem velkého množství bylin, které vyrůstají z mechového podloží skal. Při své pouti skalním bludištěm můžeme narazit na Náckovu rokli, která svůj název našla v historce z období druhé světové války.

 


Přírodní koupaliště Nedamov

V horkém létě, jako bylo i to letošní, vezmeme za vděk příjemným osvěžením v rybníku Nedamov. Ten nalezneme v Kokořínském dolu, asi 2 km od hradu Kokořín směrem na Mělník. Zvláště romantické je koupání  ve stínu skal na malé písečné pláži, ke které vede stezka podél rybníka, dlouhá 1, 5 km. Pokud jste viděli pohádku „Čert ví proč“, tak je to ta pláž, na které se lopotí robotnicí pod knutou  vychytralého vládce pekel.

Co říci na závěr? Použiji veršovánku anonymního návštěvníka: „Před rokem v Řecku u moře a letos v lesní oboře. Před penzionem potok a za ním zas les, do postele smí s námi i náš pes. Dech se přímo tají, že jsme jako v ráji. V penzionu V Ráji…“

Autor: Marie Ondová

 

 


Ubytování v lokalitě Kokořínsko


 

 

 

 Čtěte také: Kokořínsko a Máchův kraj – aktivní dovolená v objetí přírody

 

 Vložil/a: Daniel Česák 06.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.