Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Kokořínsko a Máchův kraj – aktivní dovolená v objetí přírody

Teplé dny roku jsou jako stvořené pro poznání dech beroucích míst České republiky. Skvělým tipem na výlet je chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj.

Ihned se zamilujete do kaňonovitého charakteru krajiny, pískovcových skal kuriózních tvarů, skalních převisů, jeskyní a výklenků. Klíčovými lákadly jsou Máchovo jezero, hrady Kokořín, Houska a Bezděz.

 

 

Příroda a historie na dosah ruky

Chráněná krajinná lokalita, které se přezdívá také Polomené hory, Dubské skály či Dubské Švýcarsko, se pyšní tímto titulem od roku 1976. K 1. Září 2014 k ní byl přidán Máchův kraj o rozloze 136 km2. Malebnost nelze této oblasti upřít. Cestou necestou spatříte nejen skalní útvary, ale také krásná jezírka a vesničky s lidovou architekturou.

Kokořínsko přitahuje magickými roklemi a pískovcovými věžemi, okny a branami. Věřte, že podobné skvosty se v naší malé zemičce v takovém rozsahu nenacházejí. Mýty opředená krajina leží jen 40 kilometrů od Prahy. Je prošpikována pěšími stezkami a trasami pro horská kola. K nejzajímavějším skalním dominantám patří Obří hlava, Kanec, Žába, Sněhurka a sedm trpaslíků. Pokličky jsou jasným symbolem parku.

 

Co nesmíte minout?

Pískovce, které se usadily před 80 – 90 miliony let, vytvořily pozoruhodná skalní města. Během třetihor vznikly kupovité pahorky Vlhošť, Velký a Malý Beškovský vrch, Korecký vrch, Nedvězí či Vrátenská hora. Kroky turistů vedou na romantický hrad Kokořín, jenž se vzpíná nad údolím, které je dlouhé 14 kilometrů. Spatříte prapodivné přírodní úkazy. Nejznámější jsou Pokličky, hřibovité skalní sloupy. K Pokličkám se dostanete po Cibulkově stezce. Putování pokračuje k rybníku Harasov, ten je obehnán skalami. V parných letních dnech je určen ke koupání. Paranormální aktivity se dějí v hradu Houska. Na Vrátenské hoře je úžasná rozhledna s překrásným výhledem do krajiny. Jen kousek od obce Želízi se nabízí výšlap na Čertovy hlavy, které jsou dílem sochaře Václava Levého. Vytesal je do pískovce skoro před 200 lety.


Máchův kraj – okolí Doks a okolí

Nádherná krajina, jež je domovinou jeřába popelavého, vlka a 700 druhů motýlů, se rozprostírá kolem města Doksy. Pěkné jsou procházky kolem Hradčanských rybníků, Břehyňského a Novozámeckého rybníka. Ke klíčovým raritám patří hrad Bezděz, zřícenina Ralsko a Hradčanské stěny, jež ukrývají skalní kuriozity malou Pravčickou bránu a Psí kostely.

Největší atrakcí je Máchovo jezero nebo též Velký Dokeský rybník a Mácháč. Jedná se o osmý největší rybník v Česku. Jeho hloubka je až 12 metrů, ale vstup do vody je mírný. Díky tomu je přitažlivý pro rodinnou rekreaci. Ohromí hned čtyřmi plážemi, tobogány a dětskými atrakcemi. Dovolená na Mácháči je spjata s okružní jízdou parníkem, koupáním, windsurfingem, plachtěním, rybařením, bruslením i běžkováním a diskotékami. Ubytování zajišťují dvě letoviska, Doksy a Staré Splavy.

 

 

Autor: Michaela Hajdová

 

 

      Čtěte také:

     Kokořínsko, aneb jak se ocitnout v Ráji

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 14.03.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.