Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Malé náměstí

Malé náměstíMalé náměstí byste našli v metropoli poblíž Staroměstského náměstí. V případě, že se rozhodnete si projít známou královskou cestu, dovede vás právě sem.

 

 

 

 

Malé náměstí a jeho historie

Jinak se mu také říká Malý ryneček a jeho půdorys má tvar trojúhelníku. Půvabné označení pochází zhruba ze 17. století, samotné náměstí má však svého předchůdce v osadě, která tu vznikla dokonce již v období románském. Nicméně nedlouho poté, na přelomu 18. a 19. století, svůj charakteristický ráz náměstí ztratilo vinou přestavby.

 

Malé náměstí

 

Řada zajímavých domů

Obklopuje ho hned několik pozoruhodných domů. Asi nejznámější je Rottův dům. Také tato stavba napovídá, kam až sahá historie Malého náměstí. V základech domu byste totiž našly zbytky románských staveb, které pocházejí až z 11. a 12. století. Původně se dům jmenoval U Tří bílých růží, než jej koupil Vincenc Josef Rott, známý obchodník, který si tady otevřel proslulé železářství.

Syn Ladislav následně nechal budovu přestavěl v duchu novorenesance. Autory fresek na průčelí domů jsou Láďa Novák a Arnošt Hofbauer, kteří tvořili dle kartonů slavného českého malíře Mikoláše Alše.

 

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Malé náměstí

 

Další pozoruhodnou stavbou v těchto místech je rozhodně Richtrův dům, jinak též řečený Martinický či U Modrého jelena. Na něm na první pohled upoutá rokoková fasáda i klasicistní portál. V jeho útrobách byste ovšem také našli pozůstatky architektury románské. Zajímavý je i tím, že zde během roku 1882 vznikla první telefonní ústředna v Praze. Název získal po svém majiteli Janu Richterovi, zlatníkovi, který dům v roce 1836 koupil.

 

Richtrův dům

 

Malé náměstí

 

U Zlaté koruny

 

Typická kašna

Tvář náměstí dokresluje rovněž renesanční kašna, která pochází z roku 1560. Což z ní činí vůbec nejstarší kašnu v metropoli. Ručně kovaná mříž snad pochází z dílny dvorského zámečníka Jörga Schmidhammera.

V 17. století pak byla kašna ve své horní části doplněna a následně ve druhé polovině 19. století rekonstruována. Svou stopu na ní v tomto období zanechal zámečník Jindřich Duffé.

 

 

 

Výběr z booking.com, hotely v této lokalitě

 

Hotel Rott

Cena na noc pro dva - 2 850 Kč
 

Old Town Charming Apartments

Cena na noc pro dva - 2 012 Kč

 

Hotel Rott

 


 

Hard Rock Cafe

 

Autor: Z. K.

 

 

 

 

 

Poloha Malého náměstí, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Kam vyrazit v Praze?

Všechny pražské památky na jednom místě

Hrady v Praze a okolí

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 30.01.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.