Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Mariánské Lázně - klenot Západních Čech

Mariánské Lázně jsou velmi oblíbeným lázeňským městem v Západních Čechách. Na rozdíl od blízkých Karlových Varů je to podstatně komornější město, které však láká po celý rok spousty návštěvníků.

 

 

 

Mariánské lázně

 

Existuje široká škála důvodů proč toto místo navštívit. Jednak jde o lázeňské místo, které nabízí léčbu velkého počtu onemocnění. Je to proto, že v této lokalitě prýští prameny s velmi rozdílným složením. Léčí se zde mimo jiné nemoci pohybového ústrojí, onemocnění dýchacích cest, metabolická a gynekologická onemocnění a zejména specifikem je léčba onemocnění močového ústrojí.

Já jsem toto místo navštívila naštěstí z důvodů odpočinku, nikoliv jako pacientka. Udělaly jsme si takovou dámskou jízdu, zaměřenou na procházky, výlety, zkrátka relax.

 

Mariánské lázně

 

Lázeňství zde má velmi dlouhou tradici, takže pochopitelně naše první procházka vedla ke zdejší lázeňské kolonádě. Ta je poměrně proslulá, sice málokdo ví, že se jmenuje Kolonáda Maxima Gorkého. Celá kolonáda je tvořena litinovou konstrukcí a má jedinečnou a nádhernou výzdobu se stropními freskami.

 

Lázeňství zde má velmi dlouhou tradici, takže pochopitelně naše první procházka vedla ke zdejší lázeňské kolonádě. Ta je poměrně proslulá, sice málokdo ví, že se jmenuje Kolonáda Maxima Gorkého. Celá kolonáda je tvořena litinovou konstrukcí a má jedinečnou a nádhernou výzdobu se stropními freskami.

 

V průběhu sezóny zde často bývají koncerty vážné hudby, což v tomto prostředí je nadmíru působivé. Kolonáda je vybudována poblíž lázeňského Křížového pramene.

Před touto novobarokně secesní kolonádou se pak nachází známá Zpívající fontána.

 

Mariánské lázně

 

Každou lichou hodinu se zde sejde dav lidí, kteří očekávají hudební představení. Několikrát denně zde totiž jsou hrány známé a slavné skladby, s doprovodem vizuálních efektů. Přes den vlastně fontána stříká v rytmu dané hudby, večer je hudba doplněna i skvělými světelnými efekty.

Odtud jsme se pak vydaly na procházku místním parkem, později jsme zjistily, že jsou to sady Václava Skalníka.

   

 

 

Nachází se zde řada památníků, soch, mimo jiné památník J.W. Goetha, který toto město několikrát navštívil.

 

 
   

Kromě toho v sadech vyvěrají další z lázeňských pramenů. Po stopách lázeňských pramenů jsme pak pokračovali po zelené turistické značce, kde jsme pak našli Alexandřin pramen, Edwardův pramen, Ferdinandův a nakonec Rudolfův pramen.

 

   

Cesta byla velmi příjemná a minuly jsme i útulnou kavárnu, kde jsme si dali kávu a zmrzlinový pohár.

Mariánské Lázně toho však nabízí mnohem víc. Takže při prohlídce města jsme potkaly řadu místních památek. Toto město je považováno za architektonický skvost. Takže zde najdete celou řadu kostelů, přičemž kromě klasického římskokatolického kostela Nanebevzetí Panny Marie jsou zde k vidění i anglikánský kostel, který při svých návštěvách využíval britský král Eduard VII nebo pravoslavný kostel sv. Vladimíra.

 

 

Nachází se zde také různá muzea. K Městskému muzeu patří také geologický park, největší u nás, kde jsou k vidění všechny geologické objevy Slavkovského lesa. Ten jsme navštívili další den, když jsme se vydaly pro změnu po červené značce, která nás Goetheho cestou kromě kapličky Panny Marie Bolestné zavedla i do zmíněného geologického parku.

 

 

Na naučné stezce Geologického muzea, na kterou jsme se napojily, se mimo jiné nachází i Waldštejnův monument.

 

 
   

 

Po odbočce na Dvořákovu stezku a malému odskočení až k Mecséryho vyhlídce, jsme dorazily kolem Bedřichova kamene zpět k Městskému muzeu.

Samozřejmě, že toto město nabízí i celou řadu možností k posezení, vychutnání si skleničky dobrého vína nebo šálku kávy, a to vše jsme využily.

Naštěstí jsme byly ubytovány kousek od centra města, ale současně mimo hlavní ruch, v malém, téměř rodinném hotýlku, z jehož terasy byl nádherný výhled na okolí.

Mariánské Lázně si každý spojí s promenádou, ale je zde i celá řada možností k turistice. Takže jsme se vydaly po Naučné stezce Lázeňské lesy kolem rozhledny Panorama Hamelika.

 

 

Ta je vtipná, protože je asi 20 m vysoká a okolní stromy ji už dávno přerostly, takže rozhled fakt nic moc.

 

 

Cesta nás zavedla až k místní kuriozitě, parku Boheminium. Je to čtvrtý největší park miniatur v Evropě. Patří k nejnavštěvovanějším atrakcím zdejšího kraje. Funguje už od roku 1999 a najdete zde modely nejznámějších českých památek.

 

 

 

Je to fakt super. Celkem asi 70 nejzajímavějších míst naší republiky na jednom místě. A najdete tu i mariánskolázeňskou kolonádu.

 

 

Kousek od parku se pak nachází i sochařský pohádkový ráj, obsahující pískovcové sochy postav našich nejznámějších pohádek.

 

 

A nachází se tu i betlém, kde se konávají vánoční koncerty.

 

 

Zpátky jsme se pak vydaly po modré, kolem Kamzického jezírka. Nicméně k dispozici je i lanovka nebo autobus, takže návštěvníci nejsou nuceni sem chodit pouze pěšky.

 

 

A dojet se sem pochopitelně dá i autem, kousek od parku Boheminium se nachází parkoviště.

Bylo to tu zkrátka parádní a Marianské Lázně ve mně zanechaly hluboký dojem. Rozhodně ideální místo k odpočinku, kde si každý najde své. Relax, wellness, procházky, turistiku, památky…zkrátka neváhejte a vydejte se sem.

 

Autor: P.U.

 

Zdroj videa: YouTube CC Michal Mašek, Park miniatur Boheminium - Mariánské Lázně
   

 

   
   Tip na krátký výlet: Rozhledna s výhledem na Mariánské Lázně
   

 

 

 
Přehled všech českých lázní zde.
 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.