Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Náměstí Franze Kafky

Náměstí Franze KafkyNáměstí Franze Kafky můžete navštívit v Praze, a to přesně na Starém Městě v těsném sousedství Staroměstského náměstí. Ústí do něj několik ulic, jmenovitě jsou to U Radnice, Kaprova a Maiselova.

 

 

   
   

Benjamínek mezi pražskými náměstími

Náměstí jako takové za sebou příliš dlouhou historií nemá, pyšní se dokonce statusem nejmladšího náměstí v Praze. Vzniklo totiž teprve v roce 2000 v místě ulice U Radnice, z její části. Název dostalo na počest slavného českého literáta Franze Kafky, neboť v místech současného náměstí stával spisovatelův rodný dům.

 

Náměstí Franze Kafky

Náměstí Franze Kafky

Náměstí Franze Kafky

 

Náměstí obklopuje poměrně hustá spleť ulic a uliček a stejně tak i mnoho pozoruhodných staveb. Mezi nimi například kostel sv. Mikuláše, barokní stavba, která vznikla podle návrhu slavného českého architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

 

 

 

 

 

 

Ke kostelu pak přiléhá dům z dílny architekta Osvalda Polívky. Ten je jednak zajímavý barokním portálem a jednak je rovněž spojen s osobou spisovatele Franze Kafky. Nachází se zde galerie a kavárna a stejně tak i spisovatelova busta. Připomínky na tuto významnou osobnost české kultury najdeme i v bezprostředním okolí, například v průchodu paláce Kinských na Staroměstském náměstí došlo k odhalení pamětní desky.

Dále náměstí obklopují domy měšťanské a budovy, které v současnosti slouží pro potřeby magistrátu.

 

 

 
        Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, která stojí za to navštívit
 

 

Směnárna Exchange

 

Krátký pohled do historie

První zmínky o dění v této lokalitě však máme už ze 13. století. To se ovšem zdejší plácek jmenoval Kurný trh, z důvodu, který poměrně zřetelně vyplývá již z onoho názvu: Prodávala se tu drůbež. V 18. století zde pak vznikla prelatura patřící ke klášteru benediktinů u sv. Mikuláše, opět podle návrhu již zmiňovaného Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Ta zanikla na konci 19. století. Namísto toho tady vyrostl bytový dům, za jehož návrhem stojí architekt Oskar Polívka. Na něm se podařilo uchovat původní historický portál z prelatury, který byl do nové stavby zasazen.

 


 

Poloha náměstí, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Výběr z webu booking.com

Ubytování v této lokalitě

rezervace hotelu

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Mapa městské části Staré Město

Pražské hrady a zámky

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.