Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vše důležité, co byste měli vědět o Národním muzeu

Národní muzeumPočátek historie Národního muzea hledejme v roce 1818. Je spojen s osobou hraběte Kašpara Marii Sternberga, který stál v čele skupiny na svou dobu mimořádně pokrokových šlechticů. Osob, které v osudech muzea hrály důležitou úlohu, bylo ale více. Další významné období ve svých dějinách zažilo díky působení Františka Palackého.

 

 

 

 

Tato instituce je dnes svého druhu největší na území naší republiky a svou činnost soustředí do mnoha různých oborů, od sbírek přírodovědných až po společenskovědní. Je tvořena těmito odbornými ústavy: Přírodovědeckým muzeem, Historickým muzeem, Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur a Muzeem české hudby.

Mimo nich má též na starost správu historického knižního fondu, zámecké knihovny, odborné veřejné knihovny a specializovaného archivu.

 

 
 Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Jejím generálním ředitelem je nyní PhDr. Michal Lukeš, Ph.D. Samotné muzeum tvoří několik objektů, tím asi vůbec nejznámějším je nádherná novorenesanční budova v horní části Václavského náměstí, která je dnes národní kulturní památkou. O její uměleckou výzdobu se zasloužila generace významných tvůrců, jmenujme si alespoň malíře Vojtěcha Hynaise, který se autorem zdejšího obrazu Alegorie Vědy, Pokroku, Umění a Inspirace. Před její výstavbou dle návrhu architekta Josefa Schulze vůbec první sbírky našly svůj provizorní domov ve Šternberském paláci na pražských Hradčanech.

 

Národní muzeum

Národní muzeumRekonstrukce budovy Národního muzea na Václavském náměstí


Aktuálně se sem můžete jít podívat třeba na výstavu věnovanou slavnému houslistovi Josefu Sukovi. Ta sídlí v prostorách Českého muzea hudby v Karmelitské ulici.

Láká-li vás výprava za kulturou, ale přemýšlíte, co se svými potomky, tak si buďte jisti, že návštěva muzea může zaručeně bavit i je. Pro ty nejmenší si totiž zdejší vedení přichystalo projekt Hravé muzeum, který myslí na potřeby dětí v podobě interaktivních prvků nebo hraček a také na zázemí pro ně, takže v prostorách jsou vyřešeny rovněž třeba přebalovací pulty.

A samozřejmě to není to jediné, co se nabízí nejmladší generaci, pamatováno bylo též na vzdělávací programy pro školy.

 

NM po rekonstrukci, lidé stojící ve frontě


Přehled ubytování v Praze na booking.com

Praha

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Kam vyrazit v Praze?

Praha a deset málo známých zajímavostí

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.