Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Park Folimanka

FolimankaFolimanka je jedním z pražských parků. Rozkládá se na rozhraní čtvrtí Nové Město, Nusle a Vinohrady.

 

 

 

 

Historie Folimanky

Ještě před vybudováním stávajícího parku byly v těchto místech vinice s usedlostí, která vznikla patrně už v 18. století. Po zakladateli  vinice, Jakubu Folimanovi, také získalo toto prostranství svůj současný název. Ten koupil pozemek roku 1353.

Později zde existoval také meruňkový sad a vystřídalo se tady současně několik dalších majitelů.

 

Folimanka

Folimanka

 

Park začal vznikat pravděpodobně krátce po dobudování Nuselského mostu, jehož dokončení proběhlo v roce 1973 a který se dodnes tyčí nad parkem ve čtyřicetimetrové výšce. Nicméně přesnější zprávy o původu parku nemáme, na dobových fotografiích vidíme ještě na přelomu 20. a 30. let zčásti zachycenou původní podobu lokality.

 

 

Hranice dnešní Folimanky vymezuje vyzděné koryto potoka Botič a svah, na němž se tyčí středověké hradby, jejichž vznik můžeme datovat už do doby, kdy Karel IV. ve 14. století nechal založit Nové Město. Také pro tento dochovaný zbytek původního středověkého opevnění můžeme tento prostor považovat za v celé Praze značně unikátní.

 

Folimanka

Folimanka

 

Folimanka dnes

V 70. letech zde také nově vznikla sportovní hala. Za jejím návrhem stojí architekt Josef Siegl a objekt slouží potřebám klubu USK Praha.

Střední část parku tvoří rovinatá plocha. Ta byla nedávno rekonstruována, takže je možné ji momentálně využít k mnoha aktivitám, včetně těch sportovních V roce 2013 tu rovněž vznikla nová cyklostezka.

Ochuzeni nezůstanou ani návštěvníci nejmenší, kteří se tu můžou vyřádit na houpačkách nebo na pískovišti.

 

 

Až do roku 2007 disponovala Folimanka po několik desetiletí také četnou sochařskou výzdobou, na které se podílelo mnoho umělců, svým Chrličem přispěl například Čestmír Mudruňka. Plastiky ovšem začaly zvolna mizet po revitalizaci.

Mezi poměrně populární atrakce patří také zdejší kryt civilní ochrany, vybudovaný v období studené války. Drží primát jednoho z největších v metropoli, navíc dosud zůstává funkční. V roce 2014 se po dlouhých padesáti letech zpřístupnil veřejnosti.

 

USK Praha - hala

 


Kryt Folimanka

 

 

Mapa parku, zdroj - openstreetmap.org


 Hotely poblíž:

 

BIG Apartment Prague Center!

Cena na noc pro dva - 1 820 Kč
 

Hotel Sunflower

Cena na noc pro dva - 1 520 Kč

 

 

   
  Čtěte také:
 

Praha a deset málo známých zajímavostí

 

Pražské zajímavosti: podniky spjaté se slavnými osobnostmi ...

   

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 08.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.