Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Pražské zajímavosti: podniky spjaté se slavnými osobnostmi

SlavieS matičkou Prahou se pojí nespočet legend a příběhů šťastných i tragických či hrdinských. Umění a posezení ve společnosti se sklenkou vína, šálkem kávy či zlatavým mokem patří neodmyslitelně k sobě.

Podíváme se na několik pražských budov, které jsou spjaty s velikány české literatury nebo bájnými literárními postavami. Některé z nich můžete navštívit i dnes a pocítit tak kouzlo doby a ocitnout se u stolu, kde třeba kdysi sedával i Karel Čapek a další velikáni.

 

 
            Mohlo by vás zajímat: 10 míst v Praze, která stojí za návštěvu
 

 

FAUSTŮV DŮM

Stál tu už od středověku, kdy Nové Město pražské založil Karel IV. Dům č.p. 502 byl původně gotickou stavbou, v průběhu staletí několikrát upravovanou, kdysi tu žil údajně slavný alchymista Edvard Kelley. Během sedmileté války jím nejspíš proletěla dělová koule pruské artilerie a zrodila se pověst o ďáblovi. Podle pověsti tu žil doktor Faust, který se snažil najít elixír mládí a vyráběl skutečné zlato, zaprodal duši samotnému ďáblu, který si jej střechou nakonec odnesl. Literárně příběh uchopil J. W. Goethe.

 

Faustuv dům

Faustuv dům

 

HOSTINEC U DVOU SLUNCŮ

Historie hostince sahá až do 17. století, první zmínka pochází z roku 1614 a je tak zřejmě nejstarším podnikem na Malé Straně. Původně měl v domovní kartuši slunce pouze jedno, ale protože již taková hospoda existovala, museli majitelé přidat druhé slunce.

 

 

Narodil se tu i slavný spisovatel Jan Neruda, který tu strávil většinu svého života a střetávání bohatství s chudobou promítl do svého díla Povídky malostranské. Rád sem zavítal první český prezident Václav Havel.

 

Hostinec

Hostinec

 

VIKÁRKA

V areálu Pražského hradu za Svatovítskou katedrálou najdete nenápadnou budovu, která je bohužel od roku 2014 zavřená. Pivo tu čepovali už od středověku a je to onen legendární podnik, do kterého se chodil bavit i sám pan Brouček, literární postava od Svatopluka Čecha. Po jedné své návštěvě usnul v sudu a udělal si výlet až do 15. století.

 

Vikárka

Vikárka

 

PIVNICE U ZLATÉHO TYGRA

Staroměstský podnik se stal „kmenovou“ hospodou Bohumila Hrabala, který sem během svých pobytu v Praze chodil s železnou pravidelností. V šedesátých letech se tu scházeli spolu s ním představitelé tehdejší inteligenci a umělci. Setkal se tu i s Václavem Havlem a americkým prezidentem Billem Clintonem.

 

Pivnice

 

RESTAURACE U BANSETHŮ

Více než stoletou tradicí se může pochlubit restaurace v Praze 4 – Nuslích. Slavný spisovatel Jaroslav Hašek tu má svůj vlastní stůl. A dokonce jej ovlivnila natolik, že ji zakomponoval do svého dobrého vojáka Švejka. Najíte se tu za lidové ceny.

 

Pivnice

Pivnice


KAVÁRNA SLAVIE

Kavárna byla otevřena v roce 1884 a najdete ji na pravém břehu Vltavy naproti Národnímu divadlu. Rád sem zavítal vedle Karla Čapka i nositel Nobelovy ceny za literaturu Josef Seifert a zmínil ji ve své knize Halleyova kometa. Krásný výhled na Prahu Vás okouzlí a nebudete se vám chtít odcházet.

 

Slavie

Slavie

Autor: Darina Kováčová

 

 

                                     Průvodce Prahou, čtěte zde
       

 

 

 

 

 

*Přehled zájezdů do Prahy

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.