Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Poznejte největší vodní plochy na Olomoucku

V Olomouckém kraji potkáme přehrady, jezera i rybníky. Největším rybníkem je Hradecký rybník. Nejzajímavější vodní plochou je však přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně.

 

 

 

Hradecký rybník v Tovačově

Zmínku o soustavě rybníků v místě nalezneme už z 15. století, byly součástí opevnění hradu. Dnešní Hradecký rybník slouží jako chovný rybník a rozlohou 154 hektarů zaujímá prvenství mezi olomouckými rybníky. Je rozdělen na čtyři části. Křenovský rybník s rozlohou 16 hektarů, rybník Lobodic a rybník Náklo. V blízkosti zámku pak rybník Kolečko s necelými 6 hektary.

Na Hradeckém rybníku probíhají výlovy  ryb za široké účasti veřejnosti. Je to určitě zajímavý tip na výlet. Nezapomeňte vzít  kola, okolím vede cyklostezka.

V blízkosti jsou i Tovačovská jezera. Ta vznikla zaplavením místní štěrkovny. Jezera mají celkovou rozlohu 328 hektarů.

 

Rybníky a jezera v okolí Tovačova, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Hradecký rybník a  zámek v Tovačově

 

Plumlovská přehrada

Na říčce Hloučele kousek od Prostějova byla vybudována Plumlovská přehrada. Její rozloha je 65 hektarů a v blízkosti je i kemp. Plumlovská přehrada je krásné místo pro rodinný výlet, na severní straně se nachází dlouhá písčitá pláž s mírným vstupem do vody. Z jižní strany je travnatá pláž. Blízké okolí je vybavené i pro rodinnou rekreaci, funguje půjčovna šlapadel i lehátek. Bohužel je v nádrži zhoršená kvalita vody.

Zajímavou atrakcí jsou závody dračích lodí a jarní sjíždění řeky Hloučely. Plumlovská přehrada při regulaci vodní hladiny část upouští, z Hloučely se stává divoká řeka a kličkování mezi stromy je adrenalinovým zážitkem.

 

Plumlovská vodní nádrž se nachází 3 km od Prostějova

Zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Plumlovská přehrada

Zdroj: cs:User:Pernak / CC BY-SA (creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

 

Dlouhé stráně

Menší vodní plochou, zato vodní plochou velmi zajímavou, je přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně. Je rozdělena na horní a dolní nádrž. Horní nádrž má rozlohu přes 15 hektarů a je přístupná pěšky a na kole. Dolní nádrž má plochu přes 16 hektarů. Kvůli nádrži byl seříznut vrchol hory a jelikož je v okolí chráněná krajinná oblast, je provoz elektrárny umístěn do podzemí.

Jedná se o nejvýkonnější vodní elektrárnu v Česku. Je to zajímavé místo na výlet, kde si můžete dohodnout i exkurzi. 

 

Mapa nádrže, Dlouhé stráně leží cca 3 km od hory Praděd 

Zdroj mapy - openstreetma.org

 

Autor: Iva Vendolská

 

 

 

     
    Mohlo by vás zajímat:
   

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

   

Jak Olomouc k ZOO přišla

   

Mapa - katastrální území Olomouce

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.05.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.