Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Praděd - nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku

Vysílač  a rzohledna na PraděduPraděd je bezpochyby velice zajímavý bod. Nejen, že je to se svými 1492 m nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, ale je to i velice významný hraniční bod. Historicky pod probíhala a probíhá hranice mezi moravou a Slezskem. Vrchol se oficiálně tyčí ve Slezsku. Plošina místního vysílače vytváří nejvyšší umělý bod ČR. Pojďme se nyní na Praděd vypravit.

 

Od kamenné rozhledny k vysílači

Co vás určitě na první pohled upoustá je betonový vysílač tyčící se do výšky 146,5 m. Jedná se o vysílač i rozhlednu v jednom balení a má své příznivce i odpůrce. Vysílač zde stojí od roku 1983, avšak jeho výstavba započala již v roce 1968. Předtím zde ovšem nebylo prázdno, na vrcholu se tyčila 32,5 m vysoká kamenná rozhledna. Ta se však v roce 1959 zřítila.

 

 

Přírodní rezervace

Praděd a jeho svahy se pyšní unikátní flórou. Díky velmi chladnému a drsnému klimatu zde roste celá řada mechů, lišejníků a také květena typická pro alpské oblasti. V okolí Prradědu se nachází 2 naučné stezky popisující přírodní zajímavosti oblasti.

 

Ubytování v této lokalitě

Tip na hotel: Chata Zátiší Cena na noc pro dva - 720 Kč
Tip na hotel: Penzion Richard Cena na noc pro dva - 1 010 Kč
Tip na hotel: Apartmány Červenohorské sedlo Cena na noc pro dva - 860 Kč

 

Jak na Praděd?

V okolí je celá síť turistických stezek. Z Ovčárny, kam jezdí autobus je to necelé 4 km do kopce po asfaltce. Tj. cesta může být pro některé horomily nepříjemná, naopak je však vhodná pro cyklisty a rodiny s kočárky. Zpátky na Ovčárnu se můžete z kopce svézt na terénních koloběžkách.

 

Pohled na vrchol Pradědu

Webkamera – Praděd, 1 491 m.n.m.

 

Autor: Martina Zemanová


Vložil/a: Daniel Česák 12.11.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.