Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Praděd - nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku

Vysílač  a rzohledna na PraděduPraděd je bezpochyby velice zajímavý bod. Nejen, že je to se svými 1492 m nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku, ale je to i velice významný hraniční bod. Historicky pod probíhala a probíhá hranice mezi moravou a Slezskem. Vrchol se oficiálně tyčí ve Slezsku. Plošina místního vysílače vytváří nejvyšší umělý bod ČR. Pojďme se nyní na Praděd vypravit.

 

Od kamenné rozhledny k vysílači

Co vás určitě na první pohled upoustá je betonový vysílač tyčící se do výšky 146,5 m. Jedná se o vysílač i rozhlednu v jednom balení a má své příznivce i odpůrce. Vysílač zde stojí od roku 1983, avšak jeho výstavba započala již v roce 1968. Předtím zde ovšem nebylo prázdno, na vrcholu se tyčila 32,5 m vysoká kamenná rozhledna. Ta se však v roce 1959 zřítila.

 

 

Přírodní rezervace

Praděd a jeho svahy se pyšní unikátní flórou. Díky velmi chladnému a drsnému klimatu zde roste celá řada mechů, lišejníků a také květena typická pro alpské oblasti. V okolí Prradědu se nachází 2 naučné stezky popisující přírodní zajímavosti oblasti.

 

Ubytování v této lokalitě

Tip na hotel: Chata Zátiší Cena na noc pro dva - 720 Kč
Tip na hotel: Penzion Richard Cena na noc pro dva - 1 010 Kč
Tip na hotel: Apartmány Červenohorské sedlo Cena na noc pro dva - 860 Kč

 

Jak na Praděd?

V okolí je celá síť turistických stezek. Z Ovčárny, kam jezdí autobus je to necelé 4 km do kopce po asfaltce. Tj. cesta může být pro některé horomily nepříjemná, naopak je však vhodná pro cyklisty a rodiny s kočárky. Zpátky na Ovčárnu se můžete z kopce svézt na terénních koloběžkách.

 

Pohled na vrchol Pradědu

Webkamera – Praděd, 1 491 m.n.m.

 

Autor: Martina Zemanová


Vložil/a: Daniel Česák 12.11.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!