Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Hrubý Jeseník

Pohoří Hrubý Jeseník je dominantou oblastí Slezska. Rozkládá se konkrétně u hranic s  Polskem. Jeho nejvyšším bodem je se 1491 metry nadmořské výšky hora Praděd.

 

 

Místo, které si člověk ještě zcela nepodmanil

Jde o druhé největší pohoří v republice, kterému se někdy přezdívá „Střecha Moravy”. Významný je tento geomorfologický celek především svým přírodním bohatstvím. Ostatně místní krajina je již od roku 1969 chráněna vyhlášením CHKO Jeseníky. Charakteristická je členitostí, velkým množstvím skalnatých útvarů a poměrně chladným podnebím. Rozsáhlé plochy pokrývají také lesy, dosud jen málo dotčené působením člověka.

Jednou z nejvýznamnějších oblastí zde je Velká kotlina, kde se nacházejí pozůstatky ledovcové květeny a bezmála pět stovek druhů vyšších rostlin. Řada z nich je přitom endemity. Svůj domov tu přes klimatické podmínky našlo i mnoho druhů živočichů. Mezi ty nejvzácnější se řadí motýli, kde typickým zástupcem je mimo jiných okáč horský, i ptáci, například čáp černý. Vzácně obývají Jeseníky i šelmy – rys ostrovid nebo medvěd hnědý.

 

Mapa - openstreetmap.org

 

Příroda Jeseníků jako lék nejen na duši

Vhodná je tato lokalita rovněž pro rekreační aktivity, především v zimě, kdy poskytuje ideální podmínky pro lyžování. Stejně tak je protkaná hustou sítí značených turistických cest jak pro pěší, tak i pro vyznavače cykloturistiky. Nejznámějšími místy pro výlety jsou střediska jako Ramzová, Karlova Studánka a mnoho dalších.

Podle mnohých lze přechod hlavního hřebene Hrubého Jeseníku považovat za vůbec nejkrásnější horskou túru u nás. Na cestě vás čeká pohled do nádherné krajiny i působivá příroda, kde zaujme velké množství květů.

Mimo přírody jsou však tyto moravské hory zajímavé ještě jednou skutečností: Jedná se o významné hospodářské území. Na jižním svahu hory Klepý se nalézá uzel rozvodí tří moří. A zdejší kraj též zrodil slavného léčitele Vincenta Priessnitze, jehož ostatně pozorování krajiny Jeseníků nemálo ovlivnilo a bylo mu nejlepší učitelkou.


Přehled ubytování - horské chaty

Autor: Holanová D.


Zdroj: YouTube video CC, Sektor

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Praděd - nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku

Přehled hor v ČR

Polská jezera blízko hranic

Priessnitzovy léčebné lázně

Přehled lyžařských zájezdů

 


 

logo

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 06.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.