Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Šternberský palác

Šternberský palác, tyčící se nad Jelením příkopem na pražských Hradčanech, nechal vystavět hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka v roce 1698. Stavba byla ovšem dokončena až roku 1707 a podíleli se na ní pravděpodobně i takoví mistři jako Johann Bernhard Fischer z Erlachu nebo Jan Blažej Santini-Aichel. Skutečná totožnost architekta ovšem zůstává stále zahalena rouškou tajemství.

 

 

Historie

Na jeho místě přitom původně stávala úplně jiná budova, a sice také palác, ovšem z období renesance. To ještě patřil rodu Lobkoviců a sídlil zde také např. Kryštof starší Popel z Lobkovic na Pátku, jenž byl nejvyšším hofmistrem Rudolfa II. Později se palác dostal do vlastnictví Fürstenbergům a později Schwarzenbergům. Do rukou Šternberků se dostal až roku 1690, jenž místo něj a Sasko-lauenburského paláce nechal postavit právě ten Šternberský.

 

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Palác ovšem zdaleka nesloužil pouze jako domov významných šlechtických rodů. 104 let po dokončení stavby, tedy v roce 1811 byl prodán Společnosti vlasteneckých přátel umění, která jej v letech 1835—1842 rozšířila o jižní pozdně klasicistní křídlo a dala tak vzniknout novému baroknímu průčelí. Již v této době sem nastěhovala Národní galerie část svých sbírek a pracovali zde vědci a umělci zvučných jmen jako slavista Pavel Josef Šafařík, botanik Karel Bořivoj Presl, archivář Václav Hanka nebo malíř Antonín Mánes. Poslední dva jmenovaní zde dokonce i bydleli.

Od roku 1871 patřil palác Spolku paní a dívek sv. Anny, jenž zde provozoval útulek pro duševně choré pod názvem Ernestinum.

 

 

V období od roku 1918 do roku 1947 ovládli Šternberský palác vojáci všech státních zřízení, která se v těchto letech vystřídala, včetně vojsk protektorátních. Roku 1945 zde dokonce sídlila Hradní stráž. O 2 roky později se palác vrátil opět do rukou umění reprezentovaného Národní galerií.

 

Hotely přes booking.com

 

Pension Atelier 12

Cena na noc pro dva - 1652 Kč
 

Residence Vlašská

Cena na noc pro dva - 1 720 Kč

 

Současnost

Dnes můžeme tuto stavbu navštívit na adrese Hradčanské náměstí 57/15, Praha 1, Hradčany. Rozhodně ovšem pouze nechátrá! Národní galerie zde umístila svou expozici evropského malířství, která je ke zhlédnutí každý den kromě pondělí od 10:00 do 18:00.

 

 

 

              Přehled všech pražských památek
       
       

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Mapa městské části Hradčany

Pražské hrady a zámky

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.